JÁTÉKRA FEL!

Nagyné Papp Mariann: Pacafogó

  1. A játék neve, címe: Pacafogó
  2. A játék pedagógiai célja: A résztvevők szokjanak hozzá egymás közelségéhez, megérintéséhez. Viseljék el, hogy társaik őket is megérinthetik. Egymásra való odafigyelés, együttműködés.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Megbeszélni a gyerekekkel, hogy hogyan kell elkapni a másikat, hogyan lehet belekapaszkodni „pacaként” egymásba, hogyan kell futni úgy, hogy ne essenek el, ne rántsák el egymást.
  6. Résztvevők száma: 30+
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény:
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai:
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: nem szükséges előkészület
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Mivel első osztályos tanulókról van szó, minden nap van meseolvasás és testnevelés is. Most úgy gondoltam, összekötöm a kellemeset a hasznossal. A játékot megelőző olvasás órán A kék meg a sárga című mesét olvastam el a gyerekeknek. Erre épült rá a kerettörténet és maga a játék.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A mai mesénkből idecsöppent egy kis zöld paca. Azt szeretné, ha ő lehetne a legnagyobb paca a világon. De ezt csak úgy érheti el, ha minél több sárga vagy kék (lányok a sárgák, fiúk a kékek) festékcseppet tud összegyűjteni.
  17. A játék menete, játékszabályok: Van egy Pici Paca – egy kiválasztott tanuló-, mindenki más szabad. Amikor Pici Paca megérint valakit, az fennakad és részesévé válik a pacának. A megérintett játékosok egyik kezükkel megfogják Pici Paca pólóját, a másik kezükkel ők is elkaphatják a többieket, növelhetik a paca méretét. Ez addig folytatódik, mind egyre több játékost megérintve, amíg csak egy játékos marad szabadon. Ebben a pillanatban ő lesz a Pici Paca. Fontos felhívni a figyelmüket az óvatosságra!
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, amikor már csak egy játékos maradt, de ha a gyerekek élvezték, és tudtak egymás testi épségére vigyázni, indíthatunk egy újabb kört. Az utolsónak maradt játékos lett Pici Paca, ő lesz a fogó.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérni azokat a játékosokat, akik minden szabályt betartottak. Megkérdezni, kinek tetszett, és miért. Mi volt a legnehezebb a játék során?
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet úgy is játszani, hogy csak Pici Paca kaphatja el a játékosokat, az elkapottak csak „kapaszkodnak”.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Folyamatosan figyelmeztetni a játékosokat az óvatosságra, figyelni a fizikai biztonságra.
  22. Egyéb/megjegyzés: A gyerekeknek nagyon tetszett, hogy mesére épült a játék  A következő testnevelés órán hiányolták.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Nagyné Papp Mariann