A játék neve, címe: Most a balszerencse segíthet a győzelemhez.
A játék pedagógiai célja: A résztvevők koncentrációjának,gyorsaságának, önuralmának fejlesztése. Együttműködés, csapatmunka fejlesztése.
A játék jellege: Energetizáló
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: A játék során használt tollak egymástól való elragadása során sérülést okozhatnak egymásnak a résztvevők, ezért erre a játék kezdetén figyelmeztettem őket.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Papírlapok, tollak, dobókockák (2db).
Technikai igény: 2db iskolapad vagy asztal, szék minden résztvevőnek.
Az előkészítés feladatai: A teremben 2 db iskolapadot kellett összetolni és ezt székekkel körülrakni.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A kellékek közül a papírlapok színének kiválasztása, ami egyben a csapat színe is lesz. A nagyobb méretű, puha dobókocka kipróbálása az asztalon, hogy lehetőleg ne essen le.
A játék megnyitása, nyitánya: Ebben a játékban az lehet a győztes, akinek balszerencséje van a dobókocka eldobása során. A varázstoll csak annak a kezében fog, aki egyest dob, de csak addig, amíg a csapattársai közül ez valakinek nem sikerül újra. Ha ez megtörténik, ő elveheti a tollat és írhat vele. De mit is kell írni? A bűvös kód, amivel egy pontot lehet szerezni a csapatnak az, hogy 50-től 1-ig le kell írni a számokat visszafelé. 5 játszma alatt dől el, hogy melyik (színű) csapat a balszerencsésebb, aki ezért nyerni tud.
A játék menete, játékszabályok:A két csapat résztvevői 1-1 összetolt asztal körül foglalnak helyet úgy, hogy elérjék egymást. A csapattagok azonos színű papírlapokat kapnak, 1db tollat és egy dobókockát. A tollat az asztal közepére helyezzük,a dobókockát pedig az egyik játékos kapja. Egyszerre kezdi a kér csapat a dobást, akinek sikerül egyest dobni, az elkezdheti írni a számokat a papírjára 50-től visszafelé egészen az egyesig. Közben a többiek is dobnak, ha valakinek sikerül egyest dobni, elveszi a tollat és ő folytatja az írást. A kocka nem kerülhet a földre, ha leesik, akkor tovább kell adni a következő játékosnak.
A játék lezárása: Az első kör addig tart, amíg az egyik csapatból valaki nem végez a számok leírásával.Ezt hangosan jeleznie kell. Ekkor a csapata kap egy pontot,a másik csapat is befejezi az írást és új játszmát kezdünk. 5 pontig versenyeznek egymással a csapatok, holtverseny esetén még egy játszmára kerül sor. A szerencse tehát forgandó, néha a kevesebb több!
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A gyerekek fegyelmezettségének, együttműködésének kiemelése, dicséret. Mindkét csapat kap jutalmat, (kis differenciával csoki és cukorka) a győztes csapatot meg is tapsoljuk.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha a matematikai készségeket is fejleszteni akarjuk, akkor játszható 2 kockával,a dobott számok különbségeként kelljen egynek kijönni.
A játékvezető speciális feladatai: Mindkét csapatra egyszerre figyelni kell, hogy a szabályokat be tudják tartani. Figyelmeztetni kell a résztvevőket, hogy egymás testi épségére figyeljenek a toll elvétele során.
A játékot lejegyezte: Nagyné Fodor Angéla