JÁTÉKRA FEL!

Nagyné Bereczki Katalin: Ropogtatnál kisegér?

  1. A játék neve, címe: Ropogtatnál kisegér?
  2. A játék pedagógiai célja: Hallás-, figyelem, térbeli tájékozódás fejlesztése.
  3. A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Sima felületen álljanak, csukott szemmel ne lépjenek semerre.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Ropogtatni való, papír- vagy műanyag tányér.
  12. Technikai igény: –
  13. Az előkészítés feladatai: Elegendő mennyiségű rágcsálni való beszerzése és tányérra készítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Gárdonyi Géza: Egérvadászat című meséjének meghallgatása; a „Ha én cica volnék” c. dal éneklése.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Azt énekeltük az előbb, hogy ha én cica volnék… Most lehetek cica. Egész nap egérre vadásztunk, már nagyon fáradtak, álmosak vagyunk, de csukott szemmel is tudunk figyelni, éles a hallásunk. Középen van egy tányér finomság, azt kellene megőriznünk úgy, hogy csukott szemmel, a fülünkre hagyatkozva megpróbáljuk távol tartani az egereket a tányértól.
  17. A játék menete, játékszabályok: Kört alakítunk. A résztvevők kb. könyöknyi távolságra álljanak egymástól. Akik a kört alkotják: ők a cicák, az egerek a körön kívül állnak (2-3 fő a játékosok számától függően). A ropogtatni való tányérban a kör közepén található. A cicák arccal a kör közepe felé, csukott szemmel, elengedett kézzel állnak. Két gyereket választok ki egérnek. Nekik kell a cicák között beosonni a körbe, megszerezni a rágcsálnivalót. Aki észreveszi, hogy mellette akar besurranni a kisegér, az karjai kinyújtásával megakadályozhatja. Ennek az egérnek újra kell próbálkoznia.
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha az egérkék megszerezték a finom falatokat és ezt hangos cincogással jelzik.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Az ügyes egerek természetesen megehetik, amit megszereztek. A játék végén mindenki – a cicák is- közösen elfogyasztják a maradékot és ropogtatás közben megbeszélhetik, milyen volt cicának/egérnek lenni a játékban.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: – emelem az egerek számát, – Diót teszek középre, a játék befejezése után akár célba dobást is lehet játszani a diókkal.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Figyelni arra, hogy lehetőség szerint mindenki sorra kerüljön, aki egér szeretne lenni.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó:
  24. A Játékot lejegyezte: Nagyné Bereczki Katalin