A játék neve, címe: SZORGOS MÉHEK
A játék pedagógiai célja: együttműködést, kudarctűrő képességet fejlesztő, szabálytudat betartására nevelő
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: szabad játéktér kiválasztása, baleset megelőzés szabályainak megbeszélése a gyerekekkel. Ne lökdössék egymást, a labdákat, amivel játszunk, ne dobják el a gyerekek, nehogy elessen benne a társuk.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: labdák a gyerekek létszámának megfelelően, Mézengúz, a méhecske, amit én készítettem!
Az előkészítés feladatai: a labdák előkészítése
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: egész héten a méhek életével, mézgyűjtéssel,virágokkal foglalkozunk az óvodában.Méhecske csalogató virágokat ültetünk, méhecskét, kaptárat készítünk újrahasznosított anyagokból, tavaszi dalokat énekelünk, ehhez szervesen kapcsolódik a mindennapos játékos mozgás anyaga: a SZORGOS MÉHEK
A játék megnyitása, nyitánya: : Gyerekek! Emlékeztek a méhecskékre , amiket együtt készítettünk. Olyan kevesen vannak, így nagyon lassan tudnak virágport gyűjteni, amiből majd a mézet készítik. Eljött hozzánk Mézengúz, szeretne kérni tőletek valamit Sziasztok gyerekek! Nagyon nagy szükség lenne a segítségetkre! Kevesen vagyunk, a virágos rét túl nagy, volna kedvetek segíteni nekem és a társaimnak?
A játék menete, játékszabályok:Választok egy gyereket ,ő lesz Mézengúz segítője, az első fogó. A többiek- labdával a kezükben- szétszóródnak a játékterületen, ők a virágok.Megadott jelre a fogó elkap valakit, aki rögtön kigurítja a labdát a játéktérről és ő is méhecske lesz, mostmár 2 fogó van.Ők is elkapnak valakit, belőlük is méhecske lesz…Ez így megy addig, amíg el nem fogynak a virágok és már csak méhecskék leszenek. A végén kezdjük előről a játékot.
A játék lezárása: Mézengúz szól a gyerekekhez: Gyerkek! Nagyon köszönöm a segítséget, rengeteg virágport sikerült gyűjtenünk közösen! Ha elkészült a méz, ígérem hozok nektek kóstolót!
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Gyerkek! Nagyon jó segítői voltatok Mézengúznak. Ügyesen játszottatok ,nagyon örülök, hogy figyeltetek egymásra is és nem lökdösődtetk. Biztos vagyok benne,hogy Mézengúz hoz nektek kóstolót a mézből. Ha tetszett nektek ez a fogócska ,akkor játszhatunk máskor , amikor van kedvetek hozzá.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A sok méhecskéből virágos mezőt varázsolunk. Újra lesz egy fogó labdával a kezében. Akit megérint, virággá vátozik, elszalad egy labdáért és visszaáll a játékba, ő is fogó és ez így megy addig, amíg minden gyereknek újra labda lesz a kezében és ismét a virágos réten leszünk.
A játékvezető speciális feladatai: Kijelölni pontosan, hogy hova gurítsák ki a gyerekek a labdát a játéktérről, ahol nem zavarja a játékot, nem okoz balesetveszélyt.
Egyéb/megjegyzés: Nagyon tetszett a gyerkeknek a játék, még a továbbfejlesztést is kérték, hogy játszuk el. Nagyon gördülékeny lett a játék, igazi fogyó-gyarapodó fogócska.A labda is úgy került ki és vissza a játékba folyamatosan, hogy észre sem vették, külön szervezést nem igényelt. Szerintem több, mint 10 percig játszottuk. Alapvetően szabadban szerettem volna játszani, de esős idő volt,így az óvoda tornatermébe mentünk. A labdákat nem gurítottuk ki a játéktérről, hanem a padon gyűjtöttük.
A játékot lejegyezte: Nagy-Máté Erika