A játék neve, címe: Jégvarázsló
A játék pedagógiai célja: Közösség építése, testséma fejlesztés, névtanulás játékos tevékenységhez kötötten.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: A futás menetirányának meghatározása, játéktér kiürítése, egymáshoz való közelítéskor, az óvatosságra felhívni a gyermekek figyelmét.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Varázspálca
Technikai igény: Nincs
Az előkészítés feladatai: Tágabb kör létrehozásához, szabad futáshoz elegendő terület akadálymentesítése. Szellőztetés, világítás megoldása.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Segíthetnek a rendrakásban, kellék előkészítésben.
A játék megnyitása, nyitánya: Tágas kör alakítása. Én mint játékvezető a körben helyezkedem el. Minden gyermek bemutatkozik. Át ismételjük, hogy a főbb testrészeinket hol találjuk Varázspálcával körözve mondom: Csiribí- csiribá a hideg téli szelek szárnyán eljött hozzátok a Jégvarázsló! (figyelemfelkeltés). Ti vagytok a kis télmanók. Én, a varázsló egy suhintással össze tudlak fagyasztani titeket bármelyik testrészeteknél.
A játék menete, játékszabályok:Kör alakzatban ismertetem a játék szabályait: Fussatok körben, ha meghalljátok a varázsigét, hogy :csiribí- csiribá fagyjatok össze pl.a hátatoknál, akkor párt kell keresnetek, és összeérintitek a hátatokat. A varázslat véget ér, ha megmondjátok a társatok nevét. Figyeljetek jól, mert a varázsló mindig más testrészeteket fagyasztja össze!
A játék lezárása: A jégvarázsló nem szereti a meleget, ezért, ha meleget fújunk rá elmenekül, segítsetek elkergetni! (légzőgyakorlat)
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Közös erővel legyőztük a varázslót. Megdicsérem a kismanókat ügyességükért, kitartásukért, okosságukért, hiszen tudták egymás nevét. Megbeszéljük, hogy tetszett a játék, esetleg mire kell legközelebb jobban odafigyelni.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Mondókával előhívni, elzavarni a varázslót. Jégvarázsló helyett lehet bármelyik évszak tündére, aki nem fagyaszt, hanem egyéb módon összetapaszt. Manók helyett más szereplőknek is kinevezhetjük a gyerekeket, pl. gyümölcsökre- zöldségekre osztjuk a csoport tagjait, és egy gyümölcs, egy zöldség párt kell, hogy a játék során keressen.
A játékvezető speciális feladatai: Figyelni , hogy az adott információk elegendőek e a csoportnak , esetleg játékindítás előtt, álló helyzetben gyakorlás. Fokozatosságra odafigyelés, illetve az előzmények jó megalapozása.
A játékot lejegyezte: Mohácsi Zoltánné Juli