JÁTÉKRA FEL!

Mészáros-Polányi Hajnalka: Mackókaland

  1. A játék neve, címe: Mackókaland
  2. A játék pedagógiai célja: Sorverseny szabályainak játékos megismertetése,gyakorlása Mozgáskoordináció, reakciógyorsaság fejlesztése Szabálytudat fejlesztése
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Teremrendezéssel minél nagyobb akadálymentes tér kialakítása. Felhívom a gyerekek figyelmét, hogy mozgás közben ügyeljenek egymásra, kerüljék az ütközéseket, durvaságot.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: -5
  8. Játékidő: 15+
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Játékeszközök, berendezési tárgyak – a „medvebarlang/házak” megépítéséhez Plüss medvék, medvés játékeszközök, tárgyak (nem törékeny!)
  12. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: Teremrendezés – akadálymentesítés Eszközök előkészítése
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Gyűjtés: plüssmackók gyűjtése a szomszéd csoportokból, ill. előzetes megbeszélés szerint otthonról való behozás
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A mackók nagyon rosszul érzik magukat ilyen rendetlenül egy halomban, össze-vissza veszekednek azon, hogy mit is kellene csinálniuk, nem tudják, kire hallgassanak. Rendezzük sorba őket, melyik lehet a legnagyobb méretű medve, aki megmondja, mit csináljanak. A sorbarendezés után a legnagyobb medve ötlete: „Induljanak mackó-kalandra, keressenek medvebarlangot/házat maguknak!” Ehhez a kalandhoz először két csapatot kell alakítani: a „Mackó,mackó ugorjál” mondókával 2 csapatkapitányt („medveapó/medveanyó) nevezek ki. Ők választanak felváltva 1-1 gyereket („medvebocsot”) a medvecsapatba. A két csapat épít külön magának 1-1 medvebarlangot/házat.(kb. 2-5 perc) Indulhat a „Mackókaland” Ismertetem a játékszabályokat a gyerekekkel.
  17. A játék menete, játékszabályok: 1.Bevezető játék (1-2*) A plüssmedvék a két csapat barlangjától a lehető legmesszebb helyezkednek el. A gyerekekkel közösen mondjuk a „Mackó, mackó ugorjál” mondókát, a mondóka végére mindenki kiszaladhat a barlangból, és egy (!) plüssmackót hozhat vissza a barlangba. Ezután indulhat a következő mackóért. 2.A gyerekek sorban állnak a barlangjukban, csak egyesével indulnak a mackókért. A következő gyerek abban a pillanatban indul, amikor a társa visszaért, és „maci-pacsit” adott neki.(Hangosan ki is kell mondani.) (2-3*)
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha a macik elfogytak. Az a csapat az ügyesebb, akinek a barlangjában több mackó lesz. Az adott barlang lakóival közösen számoljuk össze a macikat.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a gyerekeket, megköszönöm a részvételt, megkérdezem, hogyan érezték magukat, mi volt a legnehezebb a mackókalandban, mi volt a legjobb érzés benne.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékot medvejárásban játsszák a gyerekek.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Folyamatosan figyelek a gyerekek fizikai és lelki biztonságára. Játék közben mindkét csapatot buzdítom, dicsérem, az esetleges szabálytévesztésekre pozitív példával hívom fel a figyelmet.
  22. Egyéb/megjegyzés: Ügyelni arra, hogy megfelelő számú plüssmackóval játsszuk a játékot. Minden gyereknek legalább 2 maci jusson fejenként. Ha kevés a plüssmackó, kiegészíthető a játék egyéb, nem törékeny(!) mackós tárgyakkal. A játék végén a gyerekek szabadon játszhatnak tovább a medvebarlangokban a mackókkal.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Mészáros-Polányi Hajnalka