A játék neve, címe: „VÁROM A PÁROM” – JÁTÉK AZ ÖSSZETETT SZAVAKKAL
A játék pedagógiai célja: Az összetett szavak játékos gyakorlása, ismeretek elmélyítése
A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: Mivel tanteremben játsszuk a játékot, és két kört alkotnak a gyerekek, összébb kell húzni a padokat, székeket, hogy semmiképpen se ütközhessen beléjük senki.
Résztvevők száma: 21-30 fő,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Saját készítésű kártyák és steril maszkok a szemek eltakarásához.
Az előkészítés feladatai: Előzetesen elkészítettem 13-13 kártyát, az egyik felére kékkel, a másikra pirossal írtam fel az 1-1 összetett szó felét.
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A játék megnyitása, nyitánya: A Lexémák Birodalmában szörnyű dolog történt. Egy galád varázsló, aki megirigyelte az ország gazdagságát, megtámadta az összetett szavakat, és varázsbotjával elválasztotta őket egymástól, és hogy ne találhassanak újra egymásra, a szavak egyik felét bedugta egy sötét zárkába. Nektek kell segíteni, hogy a szavak újra egymásra találjanak, ki kell őket menteni a sötétségből, hiszen ha elvesznek, ezután szegényebb lesz a nyelvünk , összetett szavak nélkül nem tudunk majd olyan szép mondatokat formálni, nem tudunk változatosan beszélni…
A játék menete, játékszabályok:Az osztály párokba áll, két kört alkot. Összetett szavakat írtam fel kártyákra, amiket utána kettévágtam, így mindenki csak egy „fél” összetett szót tudott kihúzni. Senki nem mondhatja ki hangosan, mi van a kártyáján. Ezután a belső körben lévőknek ráhúzzák minél szorosabban a maszkot a szemükre. A feladat az, hogy a külső körben lévők addig ismételjék a saját szótöredéküket, míg bekötött szemű párjuk rájuk nem talál, és teljessé nem válik az összetett szó. Nagyon figyelni kell közben, hogy a bekötött szeműek óvatosan, lassan tájékozódjanak, nehogy egymásnak ütközzenek.
A játék lezárása: A játéknak akkor lesz vége, ha egymásra találnak végre a párok, kimentünk minden szótöredéket a sötét zárkából, és segítünk nekik abban is, hogy újra megtalálják a családjukat, azaz meghatározzuk, hogy az összetetett szavak mely csoportjába tartoznak.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Akiknek sikerül megtalálni a helyes párt, azok magyar nyelvből pluszt kapnak, ha pedig meg is tudják határozni, hogy az általuk létrehozott szó melyik csoportba tartozik, még egy plusz jár.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: További, nehezített változat, hogy a külső körben lévők nem az általuk húzott szót mondják, hanem annak szinonimáival, körülírásával próbálják magukhoz hívogatni párjukat.
A játékvezető speciális feladatai: Fontos, hogy a diákok megfelelő nyelvtani ismeretekkel rendelkezzenek az összetett szavakról, és olyan szavakat válasszunk, amik könnyen egymáshoz illeszthetők, egyértelmű, hogy melyiknek mi lesz a párja.
A játékot lejegyezte: Máté Csabáné Orosz Beáta