JÁTÉKRA FEL!

Major Zsuzsanna: Gólya Gizi vacsorája

A játék neve, címe: Gólya Gizi vacsorája

A játék pedagógiai célja: Együtt játszás öröme, közös élményszerzés, mozgáskoordináció fejlesztése

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A játékhoz szükséges hely biztosítása. Teremben bútorok elpakolása, baleset megelőzés érdekében. A szabadban a játékot csak sima, füves talajon játsszuk.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: A szabadban a tér kijelöléséhez jelölőeszköz, vagy a természetes határok megbeszélése, teremben szőnyeg. Gólyacsőr papírból hajtva, vagy gólya fejdísz.

Technikai igény: Valamilyen zenelejátszó eszköz: CD lejátszó, laptop, telefon…

Az előkészítés feladatai: A kellék elkészítése, a helyszín balesetmentesítése, figyelek arra, hogy a játéktéren ne legyenek akadályok, játéktér kijelölése.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Asztali játék. Papírból hajtogatott békákat a gólya kiszedheti a tóból. Nagyobb gyerekeknél, amennyit a dobókockával dob, annyi békát vehet ki a gólya a csőrével.

A játék megnyitása, nyitánya: Találkoztam Gólya Gizivel, nagyon éhes volt, békákra vadászott. Meg tudjuk menteni a békákat, ha segítetek.

A játék menete, játékszabályok:Varázslat segítségével békává változunk. Elmegyünk a tó szélére (békák lakása) Fogjátok meg egymás kezét, csukjátok be a szemeteket. Mondom/mondjuk a varázsigét: „Béka, béka brekeke, van ötezer gyereke” A tó közepén áll a gólya. A tó körül táncolnak/játszanak a békák, addig amig szól a zene. Gryllus Vilmos: Gólya. Amikor nem hallod már a zenét, elengedheted a békaszomszédod kezét, és menekülhetsz a gólya elől. A békák békaugrálás vagy pároslábon szökdelés. A gólya, gólyajárással jár, a csőrével fogja meg a békákat. Akit megfogott leguggol. Megmenteni úgy lehet a kis békákat, hogy háromszor megsimogatja valaki, ettől a varázslattól újra ugrálhat.

A játék lezárása: Nincs kiesés a játékból. A játéknak akkor van vége, amikor jön a vihar, dörög az ég, (kiáltás és lábdobogás) a békák elbújnak a vihar elől, a tó szélére (béka lakás) menekülnek, összebújnak. A gólya elrepül.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: 1, 2, 3, …sok, számolom a békákat. Nagyon ügyesek voltatok, az összes béka megmenekült.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nem egy, hanem kettő gólya van a játékban. A zene helyett, a már ismert verset mondhatják a békák: „ Hosszú lábú gólya bácsi, Mit akar kend vacsorálni? -Békahúst, brekeke. Ejnye, bizony jólesne! Előre megbeszélik, hányszor mondják el a verset, közben körbe táncolják a tavat, a végén elkiáltják magukat: -Tessék hát belőle! Mind elugrik előle!” A gólya ezek után indulhat vadászni.

Lehet a játékot úgy is játszani, hogy akit a gólya elkapott kiesik a játékból.

A játékvezető speciális feladatai: A játék alatt folyamatosan figyelem a gyerekeket, ügyelek a szabályok betartásra, baleset megelőzésére.

Egyéb/megjegyzés: Örömmel játszották a játékot.

A játékot lejegyezte: Major Zsuzsanna