JÁTÉKRA FEL!

Lukács Tiborné: Kincskereső játék (súlyosan-halmozottan fogyatékos gyerekek részére)

A játék neve, címe: Kincskereső játék (súlyosan-halmozottan fogyatékos gyerekek részére)

A játék pedagógiai célja: – nagymozgás fejlesztése – finommozgás fejlesztése – tájékozódás a tanteremben – kutyával való interakció fejlesztése – vizuális figyelem fejlesztése – vizuális észlelés fejlesztése – taktilis észlelés fejlesztése – választási helyzet gyakorlása

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Arra kell különösen vigyázni, hogy senki se bántsa a kutyát, a kutya felvezetőjét, a segítő kollégát vagy engem. (Célcsoportomban van agresszív gyerek) A séta során a bizonytalanul járó gyerekek közelében kell lenni, figyelni kell rájuk. A játékot hangoskodással zavaró gyereket kiemelhetjük, saját, megnyugtató helyére vihetjük. Ha ott sem nyugszik meg, az egyik pms kolléga odamegy hozzá, szükség esetén pedig kiviszi a teremből.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: kosár, két labda

Technikai igény: asztal, székek, zsámolyok, terápiás kutya felvezetővel, pedagógiai asszisztens, dajka

Az előkészítés feladatai: A játék előtt rendrakás a teremben, asztal kihúzása, hogy jól megkerülhető legyen

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A foglalkozást tárgyas napirenddel jelezzük. Egy-egy plüsskutyát tesz ki minden gyerek a napirendjére.

A játék megnyitása, nyitánya: A gyerekek zsámolyokon/kerekesszékben ülnek félkörben, a megszokott rend szerint. A kutya követése során az ügyesebben mozgó gyerekeknek egy széket meg kell kerülnie, a többiek akadály nélkül mennek. A kosár egy széken van, egy nagy asztal gyerekektől távol eső oldalánál. Elég tér van a szabad mozgáshoz. Kerettörténet:(gesztusjelekkel is mutatom) Játszani fogunk. Kincset rejtettem el valahol, a teremben. Meg kell keresni! Kövesd a kutyát! Megvan a kincs! Válaszd ki, melyik labdával szeretnél játszani! Ülj a helyedre! Dobd el a labdát a kutyának! Visszahozza Neked! Vedd el tőle!

A játék menete, játékszabályok:A tanteremben egy kosárban eldugok két labdát. A gyerekek a labdákat a kutya segítségével találják meg. Követniük kell a kutyát, képességeikhez mérten hosszabb-rövidebb úton. Amikor a kutya odavezeti őket a kosárhoz, ki kell választaniuk, hogy melyik labdával szeretnének játszani. A választott labdával visszamennek a helyükre, eldobják a labdát, a kutya visszahozza nekik, ők átveszik tőle. A gyerekek egyesével mennek, a többi gyerek addig figyel az éppen játszó társára.

A játék lezárása: A foglalkozás végén minden gyerek elbúcsúzik felvezetőtől (kézfogás, szemkontaktus) és a kutyától (simogatás kinyújtott ujjakkal).

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Egy-egy részfeladat megoldását szóbeli dicsérettel azonnal jutalmazom. Fontos a szuggesztív ráhatás, hogy értsék a gyerekek, hogy elismerem a teljesítményüket. Mindenképpen keresek és kiemelek legalább egy pozitívumot.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A gyerekek képességeihez mérten növelhetem a sétával megtett távolságot, a teremben lévő akadályok számát. Labda helyett találhatnak más, kutyával használható tárgyat (kutyafésű, kenőmájas konzerv, amivel megetethetik a kutyát, kutya játékai).

A játékvezető speciális feladatai: Az önkéntesség elve a célcsoportomban csak korlátozott mértékben alkalmazható. Sérültségük miatt általában nincs meg bennük az ép társaikra jellemző belső motiváltság. Megkérdezem tőlük, hogy ki szeretne elsőre játszani. Ha többen jeleznek, a jelzés sorrendjében választom őket. Ha egy gyerek már játszott, újra megkérdezem, ki szeretne játszani. Ha már senki nem jelez, én választok. Egyszer mindenkivel lejátszom a játékot. A második forduló viszont teljesen önkéntes. A fokozatosság elvét minden gyermek esetében a képességeikhez mérten alkalmazom: Mozgássérültség esetén kerekesszéket használunk. Gyengénlátó, aliglató gyerekkel séta közben a kutyát többször megérintjük. Türelmetlen, hárító gyereknél a labdás részt kihagyjuk. Figyelnem kell arra, hogy pihenten, jó hangulatban kezdjem a játékot. Ne keserítsen el a gyerekek esetleges motiválatlansága. Legyek tisztában azzal, hogy nekik olyan dolgokat is meg kell tanítanom, ami ép társaiknak természetes. Legyek megértő és türelmes, de határozott. Röviden, érthetően fejezzem ki magam, használjam a gesztusjeleket. A foglalkozás után gondoljam át, mit kell legközelebb máshogy tennem.

A játékot lejegyezte: Lukács Tiborné