A játék neve, címe: Átváltozós
A játék pedagógiai célja: elsősorban relaxálás, de szintén cél az ismerkedés, a névtanulás és a jobb-bal oldal rögzítése
A játék jellege: Ismerkedős
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: – olyan időpont kiválasztása a játszótéren, amikor nincs túl sok gyermek, főleg nem 5 év alatti korosztály – olyan helyszín kiválasztása, amely egyenes felszínű, ne legyenek akadályok a láb alatt
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Már néhány órával azelőtt szólni a gyermekeknek, hogy ma egy jó kis varázslós játékot fogunk játszani együtt. Így már várni fogják. Előtte varázskalap készítés is lehetséges (ez a jelen játéknál elmaradt, mert játszótéren spontán alakult ki a lehetőség erre a játékra), esetleg készíthető varászbot is papírból.
A játék megnyitása, nyitánya: Képzeljétek el, hogy varázspálcát kaptam a Nagy Varázslótól. Ezzel a varázspálcával foglak átváltoztatni mosógéppé, kutyává, cicává, de akár önmagatokká is vissza tudlak varázsolni ebben a játékban. Kipróbáljuk?
A játék menete, játékszabályok:Akire rámutatok a varázspálcámmal, ő átváltozik. De nemcsak ő, hanem a mellette lévő két társa is átváltozik: – ha a varázspálcával rámutatok valakire és azt mondom: mosógép, ő elkezdi forgatni a ruhákat, a két oldalon álló gyermek pedig a két karjával a mosógép dobját fogja formázni kör alakúra – ha a varázspálcával rámutatok valakire és azt mondom: kutya, akkor ő ugat hármat, a mellette álló 1-1 társa pedig háztetőt formáz a feje fölött – ha a varázspálcával rámutatok valakire és azt mondom: cica, akkor ő nyávog, a két mellette álló gyermek pedig helyet cserél cincogva – ha valakinek a nevét mondom, ő visszaváltozik önmagává, a mellette álló két társa is, majd meg is nevezik magukat, hogy: jobbról X, balról Y vagyok
A játék lezárása: Megkérdezem, hogy érezték magukat. Megköszönöm a részvételt, megbeszéljük, miért tetszett a játék, szeretnének-e még játszani. (Jelen esetben egy egész játéksor lett a vége, az Átváltozós játék bemelegítő játék lett 🙂 )
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megbeszéljük, hogy mit tanultunk meg ebben a játékban, pl. egymás neveit, a jobb bal oldalt és egyébként meg jól éreztük magunkat.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Más átváltozásokat is ki lehet találni, a jobb- és baloldaliságot is érdemes jobban belevinni más ötletekkel.
A játékvezető speciális feladatai: Figyeljen arra, hogy lehetőleg mindenki sorra kerüljön. Hívja fel a játékosok figyelmét, hogy helyváltoztatáskor (pl. a cica utasítás elhangzásakor) figyeljenek egymásra, ne ütközzenek!
Egyéb/megjegyzés: Ez volt az első alkalom, hogy ezt a játékot kipróbáltam (6-7 évesekkel). Nagyon nagy tanulás volt nekem is, következőkor már több részét szeretném megváltoztatni, pl. varázsló süveget készítünk előtte, és keresek egy jó kis varászbotot is.
A játékot lejegyezte: Lukács Angéla Mónika