JÁTÉKRA FEL!

Lisztmajerné Fritz Mariann: Add a zsákot!

  1. A játék neve, címe: Add a zsákot!
  2. A játék pedagógiai célja: Kisgyermekek figyelemkoncentrációjának. ritmusérzékének, mozgáskoordinációjának fejlesztése, gyors reagáló képesség gyakorlása. Csoporthoz tartozás, együttműködés, gyorsaság és nem utolsó sorban jó hangulat, pozitív élmény erősítése a cél.
  3. A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A játék nem okozhat balesetet, nincs szükség biztonsági intézkedésekre.
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20,21-30
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 15+
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Babzsák
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Ha a tanteremben játszunk, a padokat össze kell tolni, hogy elég hely legyen a kör alakításához. Ebben a gyerekek segítségét kérem.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei:
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Mielőtt kialakítjuk a játékteret, felidézzük vagy megtanuljuk a játék alapját képező mondókát, verset. A játék előtt a játékosok egymással szembe fordulva formálnak kört. Mindenkinek kiosztjuk a babzsákot, melyet a jobb tenyerében tart. A játékszabály ismertetése.
  17. A játék menete, játékszabályok: A mondóka, vers ritmusára a babzsákot a jobb kezünkből a bal kezünkbe, majd a balból a jobb kezünkbe helyezzük. A következő ritmusnál a babzsákot a törzsünk mögött, majd előtt vesszük át egyik kezünkből a másikba. Ha ez már jól megy, akkor következik a játék igazán nehéz szakasza, amikor az egymásra figyelés, együttműködés kap fontos szerepet. A babzsákot a jobb kezünkből a tőlünk jobbra álló társunk bal kezébe adjuk, miközben a tőlünk balra álló bal kezünkbe adja a nála lévő zsákot. Így a zsákok körbe járnak. Mivel eljött a nyár, így a következő verset választottam a játékhoz: Gazdag Erzsi: Nyár Cserregnek a verebek. Nagy újság van, gyerekek! (a babzsákot a jobb kezünkből a bal kezünkbe, majd a balból a jobb kezünkbe helyezzük) Kis kertünkben hajnalra kinyílott a hajnalka. (a babzsákot a törzsünk mögött, majd előtt vesszük át egyik kezünkből a másikba ) Itt a meleg, itt a nyár! Mezítláb jár a madár; ha elvásik a talpa, felrepül a bokorra. (a jobb kezünkből a tőlünk jobbra álló társunk bal kezébe adjuk, miközben a tőlünk balra álló bal kezünkbe adja a nála lévő zsákot ) Játszhatjuk a játékot versenyszerűen is, hiszen a gyerekek szeretik, ha versenghetnek egymással. Aki leejtette a zsákot, ill. mindkét kezében van zsák, kiesik a játékból. Ebben az esetben egy-egy pillanatra megáll a játék, míg a kieső játékos kiáll, a kört szűkebbre zárjuk. A játékvezető irányításával indulhat tovább az adogatás.
  18. A játék lezárása: A játékidő leteltével, ill. 2 játékos bennmaradásáig.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Játékosoknak meg kell köszönni a részvételt. Esetleges kérdésekkel visszacsatolást nyerni a játék szórakoztató, illetve tanulmányi jellegét illetően. Pl.: Hogyan érezték magukat? Mi tetszett vagy éppen nem tetszett a játékban? Mi volt, ami nehézséget okozott? Amennyiben versenyszerűen játszunk, a nyertes párost nagyon megdicsérjük, megtapsoljuk.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A babzsákot átvehetjük az megemelt lábunk alatt, variálhatjuk az ütemeket és a mozdulatokat tetszés szerint, a csoport életkorának, együttműködő képességének, ritmusérzékének megfelelően.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játék fokozatos felvezetése, folyamatos plusz információ közvetítése, ami által az érdeklődés és figyelem a játék tartama alatt fenntartható.
  22. Egyéb/megjegyzés: A játékról a gyerekek a következő gondolatokat fogalmazták meg: „Nekem azért tetszik ez a játék, mert figyelnünk kell egymásra, magunkra és a versre, s hogy le ne essen a babzsák.” (S.Á. 9 éves) „Babzsák tánc nevet adnám ennek a játéknak. Fejleszti a ritmusérzékemet és a figyelmemet. Az izgalmas az benne, hogy aki leejti, vagy kettő van egyszerre a kezében, az kiesik. Szerintem nagyon jó mozgás és még az is jó benne, hogy közösen csináljuk.” ( B.R. 9 éves) „ Nagyon tetszik ez a játék azért, mert ritmusra kell csinálni. Szeretem ezt a játékot. Az a jó, hogy az osztály együtt csinálja. Azt a nevet adnám neki, hogy Adogatós.” (N.B. 9 éves )
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Lisztmajerné Fritz Mariann