A játék neve, címe: Billegő-ballagó Balibambusz
A játék pedagógiai célja: Együttműködés, koncentráció, reflex, kézügyesség, szem-kéz-láb koordináció, gyorsaság, fejlesztése
A játék jellege: Energetizáló
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: Megfelelő játékteret választok. Felhívom a játékosok figyelmét, hogy helyváltoztatáskor a bambusz bot mozgatásával vigyázzanak egymás és saját maguk testi épségére. Figyelmeztetem a játékosokat, hogy a bambuszrudak csúszósak, ami nehezíti a játékot. A baleseti kockázat, és az esetleges apróbb sérülések elkerülése érdekében figyelek a játékos párok egymástól megfelelő távolságban való elhelyezkedésére. Figyelek arra is, hogy a párok ne közelítsenek egymáshoz. Ha szükséges, leállítom a játékot.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 14 évtől idősebb
Játékidő: 15+ perc
Helyszín: kültéren, de lehet beltér pld. tornaterem
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: 2 db kötél, 2 méter és 0.5 méter hosszúságú bambusz botok. Egy játékos párnak 2-2 db a 2 méter hosszúságú botból + 1 db a 0.5 méteres botból.
Az előkészítés feladatai: A játékosokkal 5 párnak elegendő (10 db) bambusz botot vágunk egyformán 2 métereset, és 5 db 0.5 métereset. Kijelölöm a játékteret létszámtól függően. Megkérem a játékosokat álljanak egymással szemben
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék előtt a résztvevők: családtagok és a barátok kivágják és elkészítik maguknak a méretre vágott bambusz botokat. A megfelelő játékteret- udvaron füves, egyenletes terep- közösen kiválasztjuk. Kijelöljük a lépések kiindulópontját.
A játék megnyitása, nyitánya: Megkérem a résztvevő játékosokat, hogy álljanak párban egymás mellé. Tájékoztatom a játékosokat, hogy 1 lépés kb. 0.7 méter, induljon el a pár egyik tagja, tegye meg a 14 lépést, majd álljanak egymással szemben. A játékosok háta mögé kihúzok 1-1 kötelet, ez segíti majd a játék alatt tartani a 10 méter távolságot. Ezt követően kiosztok mindenkinek 2 db. 2 méteres bambusz botot. A kisebb botokat egyenlőre magamnál tartom. KERETTÖRTÉNET: Igaz történet melyről szólok most nektek. Létezik egy falu, melyben minden bambuszból készült. Bali dzsungelében az Ayung folyó melletti völgyben egy Zöld faluban (Green village) szinte teljes mértékben bambuszból építették a házakat. A falutól nem messze található a legzöldebb iskola a világon. Több mint 300 gyermek tanulja a fenntarthatóságot, az élhető élet titkait. Hallottam egy játékról, melyet bambuszbotokkal játszanak kisebb és nagyobb gyermekek, de még a felnőttek is szívesen kapcsolódnak be a szabad időtöltés közösségépítő ügyességi játékaiba. Ha szeretnétek ti is kipróbálni a játékot, a Bali kalandozást követően szeretettel köszöntelek benneteket a mi kis házunk kertjében, saját bambuszültetvényünk közelségében.
A játék menete, játékszabályok: Megválasztom a helyemet, úgy, hogy minden játékosra jól rálássak, ne legyen takarásban senki. A játékot egy mókás gyermekkori kiszámoló mondókával indítom, mely eldönti melyik oszlopban állók kezdenek. ANTANTÉNUSZ, SZÓRAKATÉNUSZ, SZÓRAKA-TIKI-TAKA-ALABALA-BAMBUSZ Megkérem a játékosokat ragadják meg a bot végét. Tartsák vízszintesen a két botot, és keresztezzék maguk előtt. A hosszúság miatt alátámaszthatják az alkarjukkal. A kezdő játékos(ok) keresztbe rakott botjára ráültetem a kisebb bambuszbotot, amivel ügyesen egyensúlyozva el kell jutni a szemben álló társhoz, akinek saját botjaival át kell vennie a váltóbotot úgy, hogy közben ne essen le. Az átadó rákmenetben visszasétál az eredeti kiindulási helyére. Az átvevő ezután elindul a szemben álló párjához egyensúlyozva a botokkal. El-vissza, ez így megy addig amíg valaki el nem ejti a botot. A váltóbot fentmaradását tilos kézzel segíteni!
A játék lezárása: A játék akkor ér véget, ha a páros játékosok egyikének legurul a botja. Értelemszerűen az győz, aki megtartja és nem ejti le.
Bali nagyon messze van. Talán 1x majd eljut valamelyikünk a Zöld faluba. Balin vagy máshol, az biztos,játszani, jót játszani mindenhol lehet. A közös játék ideröpítette a dzsungel és a bambuszültetvények varázsát. Büszkék lehetünk a saját bambuszültetvényünkre ami számtalan énekesmadárnak ad otthont, és menedéket. Nekünk pedig jó játékot.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megköszöntem a részvételt, megkérdezem hogyan érezték magukat a játékosok, és milyen tapasztalatokat szereztek. Kicsit nehézkes volt a toborzás, mert mindenki éli a mindennapjait, de a vasárnapi ebéd összehozta a családot. Ezt kihasználva hívtam játszani a családtagokat, barátokat. Szükség volt egy kis gyakorlásra. Kezdetben lepotyogtak a botok, bele kellett jönni a játékba, ráérezni a feladatra. Voltak köztük ügyetlenebbek, és olyanok is, akiknek gyerekjáték volt a csak látszatra könnyűnek tűnő ügyességi feladat. Én magam is kipróbáltam mielőtt játékvezetővé váltam. Jól éreztem magam a többiekkel együtt. Sokat nevettünk a szerencsétlenkedőkön. De a játékot a nem adom fel és a meg tudom csinálni jellemezte. A játékidő tovább tartott, mint gondoltam. Többszörös körrel, meglepő eredményekkel. Az eszközökön nem változtatnék, kicsit soknak tartottam a bambusz botok 2 méteres hosszúságát, de így volt izgalmas a játék. A kerettörténetet csodálkozó szemekkel, nyitott fülekkel hallgatták. Gondolatban Balin voltunk, ezáltal új információt tudtam megosztani amire nagyon büszke vagyok. Jól esett, hogy figyeltek rám, figyeltek egymásra, megértették a szabályokat, be is tartották azokat. Csalás nem volt. A helyszínválasztás tökéletes volt. Tágas, zöld övezet, a kert elülső része. Nem kézzel fogható jutalomért játszottunk, hanem magáért a játék öröméért.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nehezítésképpen a botok végét alátámasztás nélkül kell tartani. A váltóbot fenntartásához nagyfokú koncentrációra van szükség, amit fokozhatunk azzal, hogy a 2 méteres bambusz botokat nem keresztben tartjuk, hanem egymással párhuzamosan. Az is nehezít, ha egészen elcsúsztatjuk és a botok végére ültetjük a váltóbotot.
A játékvezető speciális feladatai: A szabályokat igyekeztem pontosan ismertetni. Figyeltem a játék rugalmasságára, a játékosok fizikai és lelki biztonságára, a játékkedv fenntartására.
Egyéb/megjegyzés: Óvodapedagógus vagyok nap mint nap gyerekekkel körülvéve. A komoly munkát áthatja a játék, ami varázslatos világ. Hiszem, hogy bár felnővünk, valahol mindig velünk marad a gyermeki énünk. A felnőttek is szeretnek játszani. Egy jó játék kikapcsol, összekovácsol, és egy olyan kapcsolatot teremt, mint amilyet teremtett a Billegő-ballagó Balibambusz játék során. Kertes házban lakunk, néhány éve ültettük az első bambusz tövet. Azóta rengeteg hajtott az udvaron, a kertben. Mint a nyílvessző, úgy bújnak ki a földből. Kivágjuk, és újra nő. Imádja az egész család. Innen jött az ötlet, játsszunk bambuszbotokkal! Folytatás következik, szeretném kipróbálni a 6 évesekkel is.
A játékot lejegyezte: Limpakter Istvánné