JÁTÉKRA FEL!

Lepsényiné Septei Andrea: Szabadulj meg a labdáktól!

  1. A játék neve, címe: Szabadulj meg a labdáktól!
  2. A játék pedagógiai célja: Nagymozgás fejlesztés, térbeli tájékozódás fejlesztése, figyelem fejlesztése, gyorsaság fejlesztése, közösségi élet fejlesztése, jó hangulat biztosítása, számlálási készség fejlesztése.
  3. A játék jellege: Energetizáló
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Padok biztonságos elhelyezése. Szükséges elmondani a gyerekeknek, hogy egymás arcába ne dobják a a labdát.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Padok, különböző méretű labdák, szigetelő szalag.
  12. Technikai igény: Teremben vagy szabadtéren két térfél kialakításához szükséges padok elhelyezése vagy ragasztószalaggal való elkülönítése.
  13. Az előkészítés feladatai: Két térfél biztonságos kialakítása.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Nagyobb gyerekekkel padok elhelyezése, ragasztócsík felragasztása, labdák előkészítése.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Testnevelés foglalkozáson gimnasztikai gyakorlatok után vagy játékidőben, esetleg gyerekek kezdeményezésére.
  17. A játék menete, játékszabályok: Játékra hívom a gyerekeket. Elmondom, hogy két csapatra osztom őket. Megpróbálom úgy beosztani a csapatokat, hogy a vegyes korcsoportú óvodásaim közül kisebb és nagyobb fiúk és lányok vegyesen kerüljenek a két csapatba. Ismertetem a szabályokat: Mindkét csapatnak 10-10 labdát dobok a térfelére és az a cél, hogy minél gyorsabban, minél több labdát dobjanak át a másik csapat térfelére. Az a nyertes, akinél kevesebb labda lesz a játék végén. Visszaszámlálásra lesz vége a játéknak. 10,9,8….
  18. A játék lezárása: Visszaszámlálás indul:10,9,8…. Vége! felkiáltásra nem dobhat senki már labdát! Együtt megszámlájuk a labdákat a két térfélen.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Folyamatos buzdítással segítem a csapatokat. A játék végén a közös számlálás után gratulálunk a győztes csapatnak, megtapsoljuk őket.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Először marok labdát használunk. Később nagyobb méretű labdákat illetve vegyes méretű labdákkal játszuk, ez nehezebb a gyerekeknek. Zenét kapcsolok be és ha leáll a zene, akkor már senki nem dobhat, közös számlálásba kezdünk.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Fizikai és lelki biztonság nyújtása. Eszközök, helyszín, szabály ellenőrzése, értik-e a gyerekek a szabályokat? /főleg a kisebb korosztály/
  22. Egyéb/megjegyzés: A gyerekeknek új volt ez a játék. Nagyon élvezték, többször játszottuk azóta szabadtéren is. A kisebbeknek kicsit a szabály nehezebb volt, ők a minél több labdagyűjtésére koncentráltak inkább, de a nagyobbak segítették őket.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Lepsényiné Septei Andrea