JÁTÉKRA FEL!

Lengyel Rita: Cowboyok

  1. A játék neve, címe: Cowboyok
  2. A játék pedagógiai célja: Tanult szavak átismétlése
  3. A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Az egymás mellett állóknak fel kel hívni a figyelmét arra, hogy vigyázzanak nehogy megüssék egymást, hirtelen mozdulattal.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Semmilyen kellékre nincs szükség a játékhoz.
  12. Technikai igény: Semmilyen technikai igényre nincs szükség, de guggolás helyett kényelmesebb a résztvevőknek egy széken helyet foglalni.
  13. Az előkészítés feladatai: Berendezni a helyszínt, székekkel kört alkotni.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék előtt a játékban szereplő szavakat mindenféleképpen el kell sajátítaniuk.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Játékszabályok ismertetése.
  17. A játék menete, játékszabályok: Minden tanuló feláll vagy a tanteremben lévő eredeti helyükön maradva vagy kört is alkothatnak. Gyorsan mondjuk az aznapra megtanult szavakat magyarul és mindegyikhez mondunk két nevet is. A két szólított tanuló egymás felé fordul és aki tudja a választ, gyorsan mondja is, miközben úgy tesz, mintha pisztollyal rálőne a másikra. Akire ,,rálőttek”, kiesik, és helyet foglal, így egyre kevesebb diák marad. Ha kevés számú tanulóval játszunk, 2-3 kört is levezethetünk, vagy legalább annyit, amíg minden szó átismétlésre nem kerül. Ha a szó nem helyes, akkor hiába gyorsabb a társánál. Ha a két tanuló egyszerre mondja ki a helyes választ, egyikőjük sem esik ki és a játék folytatódik tovább.
  18. A játék lezárása: Amikor már csak egyetlen tanuló marad állva a játék véget ér.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Kevesebb számú tanuló esetén, ha egy játékos tudása kitűnik a többi közül, mentesülhet a szódolgozat megírása alól, vagy órai munka 5-ben részesülhet. A játék kiválóan alkalmas arra, hogy felmérjük a diákok felkészülését, az adott szavakból, ennek megfelelően történhet a jutalmazás, dicséret.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékot nemcsak az elsajátított szavak ismétlésére, hanem bármilyen más tananyag átismétlésére, összefoglalásra is lehet használni. A lényeg, hogy olyan kérdést tegyünk fel, amelyre rövid választ kell adni, hiszen a gyors reakció alapvető eleme a játéknak.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Érdemes papíron egy listát vezetni a kérdezendő szavakról, így elkerülhető a már szerepelt szavak esetleges megismétlése, illetve 100%-ban biztosítható a játék folytonossága. A játékot nem tanácsos év elején levezetni, amikor új diákok esetében a tanár esetleg nem biztos még a neveket illetően.
  22. Egyéb/megjegyzés: –
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Lengyel Rita