A játék neve, címe: Gumibogyó gyűjtögető
A játék pedagógiai célja: A játékból fakadó öröm átélése mellett a figyelem , egymásra figyelés , gyorsaság , feladatértés, számolási készség , térirányok ismeretének erősítése , kudarctűrő képesség fokozása , a feladat teljesítéséhez, befejezéséhez való készségek alakítása.
A játék jellege: Egyéb
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Játék előtt megbeszéljük és bemutatjuk a baleset megelőzési szabályokat. Futás közben mire kell figyelni ( egymásra , az irányokra és az eszközökre ).
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Színes tenyérformák 4 db ( piros, kék , sárga , zöld ) , ugráló kötelek 2 db , kisméretű műanyag labdák ( piros , zöld , sárga , kék ) 32 db. , 4 db zsámoly
Az előkészítés feladatai: Eszközök előkészítése , helyszín berendezése .
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék előtti napokban elmesélem a gumimacik meséjét így ismerős lesz számukra a történet . A gyerekekkel együtt rakunk ki néhány eszközt…….. zsámolyok , ugráló kötelek ( ez is segíti a motivációt ).
A játék megnyitása, nyitánya: Elmondom a gyerekeknek a kerettörténetet . – A gumimaci család éppen gumibogyó szörpöt főz , de a bogyók összekeveredtek . Gumimaci mama megkéri a 4 csemetéjét , hogy válogassák szét és gyűjtsék össze szín szerint a gyümölcsöket . Azonban a bogyók annyira puhák , hogy egyszerre csak egyet lehet megfogni és a megfelelő színű üstbe tenni . A bocsok nagyon szeretnek játszani így a bogyóválogatásból egy jó kis verseny kerekedik ….- A motiváció fokozására mindenki kap 1 színes tenyérformát .
A játék menete, játékszabályok:A játékosok ( gumimacik ) megkeresik a tenyérformájuknak megfelelő színű üstöt ( zsámoly) . Az ugráló kötelekből kialakított kör közepére kiborítom a kislabdákat ( gumibogyókat ) . Ezeket kell a gumimaciknak egyesével összegyűjteni és a saját üstjükbe belerakni . A játékszabály ismertetése után egy rövid próbajátékkal ellenőrzöm vissza , hogy minden érthető volt-e a gyerekeknek . Ha mindenki megértette a feladatot , akkor szélről indítom a játékot az -Elkékülni , vigyázz , szedd ! -mondattal .
A játék lezárása: Kétféleképpen fejeződhet be a játék.
1. A játék addig tart , amíg minden gumimaci összegyűjti a saját gumibogyóit . Ebben az esetben mindenki nyertes . 2. A játék addig tart , amíg valamelyik gumimacinak össze nem gyűlik az összes gumibogyója . Ezután meg lehet számolni , hogy ki mennyit tett az üstbe .
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén minden maci csemete hatalmas dicséretben részesül és jutalmul kapnak egy-egy gumimaci-szörpöt ( ivólé ) , amit elfogyasztanak .
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Sokféle változatban lehet még játszani ezt a játékot . Most 2 variációt írok le : – A játékot lehet másfajta mozgásformával is játszani , de a szabály ugyan ez marad . – Másik variáció lehet , ha nagyobb létszámmal ( 8 vagy 12 fő ) csapatjátékként játsszuk . Ebben az esetben a szabályok és az eszközök száma is változik .
A játékvezető speciális feladatai: -A játékszabály ismertetése után egy rövid próbajátékkal ellenőrzöm vissza , hogy minden érthető volt-e a gyerekeknek . – A játék során végig figyelem a gyerekek reakcióit , szükségleteit( fizikai és lelki ) . Ha a helyzet úgy kívánja leállítom a játékot és megoldjuk a problémát .Utána helyzettől függően folytatjuk vagy újra indítjuk a játékot .
Egyéb/megjegyzés: A játék elérte a célját . A gyerekek nagy örömmel vettek benne részt és kérésükre többször is újra kellett játszani . Kipróbáltuk más formában és más szabályokkal is . Az ovisok maguk is találtak ki variációkat a játékra . Ezeket is nagyon élvezték.
A játékot lejegyezte: Leiter Márta
[slug leiter-marta