JÁTÉKRA FEL!

Ladovicsné Sipos Ildikó: Kapj fel egy hógolyót!

  1. A játék neve, címe: Kapj fel egy hógolyót!
  2. A játék pedagógiai célja: Jól illeszthető az aktuális magyar óra tematikájába. A tél témához és Gárdonyi Géza: A hideg című elbeszéléséhez tökéletesen illeszthető. Fejleszthető területek: mozdulatgyorsaság, reakcióidő, figyelemkoncentráció, megosztott figyelem, kudarctűrő képesség
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A padok környékének szabaddá tétele. A kieső gyerek mondhatja a játékot megállító vezényszót, ezzel csillapítva a kiesés rossz érzését.
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: 2 iskolapad, vagy asztal, papírból készült „hógolyók”, eggyel kevesebb a játékban résztvevők számánál.
  12. Technikai igény: 2 iskolapad, vagy asztal, papírból készült „hógolyók”, eggyel kevesebb a játékban résztvevők számánál.
  13. Az előkészítés feladatai: Padok összefordítása, környékének szabaddá tétele, hógolyók kihelyezése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Segítik a padokat elrendezni és a hógolyókat a padra tenni.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Az olvasmányban arról van szó, hogy a kisfiú Gárdonyi hógolyókat gyúr és nagyon átfagy a keze. A játékban mi is hógolyókat gyúrunk, amikor valaki felkiált, hogy szánkó, fel kell kapni a hógolyókat, nehogy a szánkó tönkretegye őket. Megtanulunk egy általam kitalált versikét, elegendő kétszer elismételni a Száz liba egy sorba c dal dallamára: Hullik a pelyhes hó, Örül a sok lurkó. Készül a hógolyó, Hócsatára való. Hullik a pelyhes hó,…
  17. A játék menete, játékszabályok: A gyerekek körbe állják a padot, menetirányba fordulnak. A versikét énekelve mennek körbe és úgy tesznek, mintha hógolyót formáznának a kezükkel, amíg első alkalommal a játékvezetőtől meg nem hallják a „szánkó”szót. Akkor mindenki felkap egy golyót, akinek nem jut, kiesik. Minden kieső után kiveszünk egy „hógolyót” is a játékból. A következő körökben az a gyerek kiálthatja a „szánkó” szót, aki éppen kiesett.
  18. A játék lezárása: Az a gyerek győz, aki az utolsó hógolyót felkapja.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A győztest megtapsoljuk.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A gyerekek kifelé fordulva oldalazó lépésekkel mennek körbe, miután meghallják a vezényszót, visszafordulva kell egy hógolyót felkapniuk. Majd törpejárással kell körbemenni, a jelszóra felegyenesedni és elkapni egy hógolyót az asztalról.
  21. A játékvezető speciális feladatai:
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Ladovicsné Sipos Ildikó