A játék neve, címe: Mátyás király és a Fekete Sereg
A játék pedagógiai célja: Fő cél az alsó tagozatos gyerekek zenei készségének fejlesztése. A monotóniatűrés az egyenletesség megtartását segíti. A szem-kéz koordináció fejlesztése a kottaolvasás miatt nagyon fontos, valamint a kezek függetlenítését segíti elő. A késleltetett időben való ismétlés a folyamatosan változó ingerek mellett a gyerekek figyelmét és memóriáját kondicionálja. Mindezt sok-sok nevetés fűszerezi, ami megkönnyíti a beépülést. Utánzós játék.
A játék jellege: Egyéb
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Ezt a játékot körben jó játszani, hogy mindenki jól lássa a karmestert. Egymástól kartávolságra érdemes állni úgy, hogy semmi bútorba ne üthessék be magukat a résztvevők. Jelen esetben kint az udvarunkon fogunk játszani, ezért csak a kutyáinkat kell egy rövid időre bezárni a lakásba.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Az előkészítés feladatai: Teremben, udvaron elég helyet biztosítani a résztvevők számára, hogy ne üssék be magukat, mondjuk egy asztalba.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Ha teremben vagyunk, akkor közösen alakítjuk ki magunk számára a helyet. Sok üldögélés után a gyerekeket nem kell noszogatni egy kis pakolászásra, mozgásra.
A játék megnyitása, nyitánya: Mátyás király seregében vagyunk, ahol éppen gyakorlatoznak a zsoldosok. Figyelik a kapitányt, majd egy fázis késéssel megismétlik a főnök mozdulatait. Jelen esetben nem a dobpergés ritmusára, hanem a Mátyás király és a Fekete Sereg szöveg folyamatos ismételgetésére.
A játék menete, játékszabályok:Körbe kell állni úgy, hogy engem, a karmestert mindenki lásson. Elkezdjük a szövegünket mondani, miközben a Mátyás király szöveg alatt 2x tapsolunk, a Fekete sereg szövege alatt 2x rácsapunk a combunkra. A szöveget folyamatosan mondjuk, de 3. ismétlés után Én, a karmester más mozdulatokat kezdek végezni a Fekete Sereg szövegrész alatt pl: 2x a vállamat érintem meg. Ezt követően ismétlik, utánozzák le a mozdulataimat, miközben én már ismét megváltoztatom a mozdulatsoromat a Fekete Sereg szövegrész alatt. Tehát elvégzik az új mozdulatsort, de már figyelik, hogy én mit találtam ismét ki, amit meg kell jegyezniük és egy fázissal később kell bemutatniuk. Miközben folyamatosan mondjuk, hogy Mátyás király és a Fekete Sereg szöveget, két tapsot követően mindig más mozdulatot végzünk el.
A játék lezárása: Amikor észrevesszük, hogy az egyik játékos nem jó mozdulatsort ismételt meg, és vállalja a karmester szerepét, akkor átadom neki az irányítást és kezdődik egy újabb mozdulat-visszhang sor. Egészen addig lehet játszani, amíg van vállalkozó szellemű, bátor karmester, kapitány a játékosok között.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Folyamatos visszajelzést adok a gyerekeknek. Aki legyőzte visszahúzódó természetét és vállalta a karmester szerepét. Aki fantáziadús mozdulatokat talált ki. Aki sokáig tudta követni a folyamatos változásokat. A jutalom számunkra a sok nevetéssel töltött idő. Utána a játékosok meg szokták beszélni, hogy ki volt a legviccesebb játékvezető. Vagy ki volt kevésbé fantáziadús.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ezt a játékot középiskolásokkal már úgy játszom, hogy mindenki csak az előtte álló mozdulatait figyeli és ismétli meg egy fázissal később. Vagyis a karmester első mozdulata a 10. játékoshoz akkor ér, amikor a karmester már a 9. új mozdulatot mutatja az első játékosnak. A szöveget és a keretmesét bármikor megváltoztathatjuk a korosztálynak megfelelően. A lényeg, hogy ritmikus és rövid legyen a mondanivalónk. Nem könnyű játék. Szerintem 10 embernél többel nem is jó játszani.
A játékvezető speciális feladatai: Ebben a játékban nem a szabályok sokfélesége adja a nehézséget, hanem a figyelem megosztása, ezért nagyon türelmesnek kell lennie a játékvezetőnek. Akkor érdemes játszani, amikor már jobban ismerjük játékosaink, növendékeink habitusát, képességeit. Nem ismerkedős feladatnak gondolom, hanem egy-egy késő őszi, téli órát lehet ezzel a játékkal színesíteni, amikor fáradtnak látjuk növendékeinket.
Egyéb/megjegyzés: Szerethető játéknak találják növendékeim az eddigi tapasztalatok szerint.
A játékot lejegyezte: Kutas Dominika