JÁTÉKRA FEL!

Kurali-Bali Katalin: Éhes gólyák a tóban! Általam kitalált játék.

A játék neve, címe: Éhes gólyák a tóban! Általam kitalált játék.

A játék pedagógiai célja: A játékban résztvevő gyermekek figyelmének, gyors reagáló képességének, finom motorikájának, egészséges versenyszellemének fejlesztése, kudarc tűrés fejlesztése (vesztes gyerek). Lehetőség biztosítása a vesztesnek az újbóli játékkal a győzelemre, sikerélményhez juttatás.

A játék jellege: egyeb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A játékosok figyelmét felhívom arra, hogy helyváltoztatáskor figyeljenek egymásra, ne lökdössék egymást, a versengés során.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: -5

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: barhol

Helyigény: kor

Eszközigény: Kék anyag (tó), gólya csőr (létszámnak megfelelő számú), papír békák, több darab.

Az előkészítés feladatai: A csoportszobában, a szőnyegen leterítem a kék anyagot, kiosztom a gólya csőröket, melyeket mindenki felvesz a kezére, a békákat beszórom a tóba és tapsra kezdődhet a játék, újabb tapsra vége a játéknak. Az előkészületekbe bevonom a gyerekeket is, ezzel ráhangolom, motiválom őket a játékra.

Az előkészítéshez szükséges idő:0-5

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekekkel a játék előtti vizuális foglalkozáson, barkácsolás keretében közösen készítjük el a gólya csőröket, és a békákat. Közvetlenül a játék kezdete előtt segítenek berendezni a termet, leteríteni a kék anyagot, kiosztani a gólya csőröket és a békákat beszórni a tóba.

A játék megnyitása, nyitánya: Ismertetem a gyerekekkel a játék szabályát, elmondom a kerettörténetet. Figyelmeztetem őket a balesetek elkerülésének lehetséges módjára, a játékszabály pontos betartására, amely lehetőséget nyúlt a biztonsá-gos játékban való részvételre.

A játék menete, játékszabályok:Éhes gólyák a tóban! című játék. Általam kitalált játék. Ebben az évben is, mint minden évben ilyenkor, tavasszal , visszatérnek a költöző madarak, a gólyák, a fecskék. A hosszú út alatt nagyon kifáradnak és nagyon megéheznek. Két éhes gólya találkozott egy kis tóban, ami tele volt békákkal. Te (XY) és te (YZ) lesztek a gólyák. A csőrötökkel, amit most a kezetekre fogtok húzni kell minél több békát kiszednetek a tóból. Az a gólya lesz a győztes, amelyik több békát szed ki a csőrével a tóból két perc alatt. A játékot tapssal indítom és tapssal fejezem be. Figyelem, játék indul, rajta (taps).

A játék lezárása: A játékot a gyermekek érdeklődésének, motiváltságának, igényének megfelelelően többször is eljátsszuk.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék alatt folyamatosan dicsérem, buzdítom, bátorítom a gyerekeket. A kisebb gyerekeknek igény szerint segítséget nyújtok a sikerélmény biztosítása érdekében, a kudarc elkerülése végett. A vegyes (heterogén) csoportszervezésnek megfelelően differenciálom a tevékenységet. A játék végén megkérdezem őket, hogy mennyire tetszett neki ez a játék, hogy érezték magukat a játék alatt, játsszuk-e máskor is ezt a játékot?

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A korcsoport összetételének figyelembe vételével ezt a játékot úgy tudom elképzelni a továbbfejlesztés szempontjából, hogy az azonos életkorú gyerekeket két csoportra osztom, pl. fiúk- lányok csapata és így versenyeznek, akár hosszabb ideig is, mint két perc, például addig, amíg ki nem fogták a tóban lévő összes békát. A nagyobb gyerekek szeretnek versenyezni, egészséges versenyszellem fejlesztése.

A játékvezető speciális feladatai: A játékszabály pontos ismertetése, a játék kipróbálása (próbajáték), annak érdekében, hogy a gyerekek megértették-e a szabályt. A játékszabály betartása mindenki számára kötelező!

Egyéb/megjegyzés: Az új játékkal bővítem a gyermekek játéktárát. Törekszem arra, hogy ez a játék is sok vidámságot okozzon nekik, jól érezzék magukat a játék során.

A játékot lejegyezte: Kurali-Bali Katalin