JÁTÉKRA FEL!

Kovács Noémi: A palacsintás király főszakácsa

  1. A játék neve, címe: A palacsintás király főszakácsa
  2. A játék pedagógiai célja: Figyelemfejlesztő játék.
  3. A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Ne legyen olyan bútor a közelben, aminek a játék hevében nekiütközhetnek. A játékosok figyelmét fel kell hívni arra, hogy óvatosan dobják az eszközt.
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+,7+,10+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: 1 darab (lehetőleg laposabb, esetleg kerek) babzsák
  12. Technikai igény: Nem szükséges.
  13. Az előkészítés feladatai: Berendezni a helyszínt, hogy ott körben állva, biztonságosan tudjunk játszani. Az eszköz előkészítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Amennyiben tanteremben játszunk, a padok, székek elrakása az útból.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A palacsintás király éjjel-nappal csak palacsintát enne. Szegény főszakácsának ezért rengeteg dolga van, így kis segédei segítségére van szüksége. Minden palacsintát feldob, amit a kuktáknak kell elkapni, majd visszadobni neki. Persze csak akkor, ha szól nekik, hogy „Kapd el a palacsintát!”. Ha figyelmeztet, hogy „Forró a palacsinta”, akkor a kis segédeknek nem szabad elkapni azt, mert megégeti a kezüket.
  17. A játék menete, játékszabályok: A főszakács (a játékvezető) dobja mindig a babzsákot (palacsintát), bárkinek, akit név szerint nem figyelmeztet. Amikor megszólal, hogy „forró a palacsinta”, már dobja is a zsákot, és az aktuális kuktának nem szabad elkapnia. Ha azt mondja, hogy „kapd el a palacsintát”, akkor pedig el kell kapni a babzsákot. Ha a kukta nem az utasításnak megfelelően reagál, akkor kiesik, vagyis le kell ülnie. Minden esetben vissza kell dobni a palacsintát a főszakácsnak.
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha már csak egy kis kukta marad talpon, mindenki más leült, vagyis kiesett.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérek mindenkit, mert nagyon ügyesen játszott. A legügyesebb kis kukta piros pontot kap, mert végig remekül figyelt.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Később már a szakácsra nincs is szükség, a kukták egyedül is tudnak palacsintát sütni. Ekkor annyiban változik a játék, hogy nincs konkrét játékvezető, illetve ő is a kör része. A gyerekek egymásnak dobják a babzsákot, a tanult figyelmeztetések mellett. Bármikor, bárki kaphatja és dobhatja. Akihez érkezik a „palacsinta”, annak kell továbbdobnia. Ha kiesik, a tőle balra álló kapja a lehetőséget. Később, ha már így is nagyon jól megy, akár két-három babzsákkal is játszhatjuk, hiszen a palacsintás király étvágya folyton csak növekszik…
  21. A játékvezető speciális feladatai: – Érdemes első alkalommal próbakört csinálni, hogy mindenki pontosan megértse, mit kell tennie. – Függetlenül attól, hogy a babzsák puha, a játék hevében a gyerekek könnyen „bedurvulhatnak”. Ezért fokozottan figyelni kell, esetenként figyelmeztetni kell őket, hogy finoman dobják a „palacsintát”.
  22. Egyéb/megjegyzés: A gyerekek nagyon szeretik ezt a játékot. Mióta kipróbáltuk, sokszor kérik, és egyre ügyesebbek, ezért is kellettek a nehezítések.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Kovács Noémi