JÁTÉKRA FEL!

Kocsisné Tamás Zsuzsanna: Király, bíró

  1. A játék neve, címe: Király, bíró
  2. A játék pedagógiai célja: Az osztályon belüli együttműködés fejlesztése.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Ennek a játéknak szinte 0 a baleseti kockázata.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 10+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: A játékosok számával megegyező számú szék.
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: A székeket körbe rakni
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A székeket a tanulók is körbe rendezhetik.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Időutazáson veszünk részt és Nagy Lajos Király udvarába érkezünk meg. Két főszereplője lesz a játékunknak: a király és közvetlenül mellette ülő bíró. A többi, számokkal megjelölt székeken az alattvalók ülnek. A játék célja, a ranglétrán minél magasabbra jutni és akár az egyszerű alattvalóból királlyá változni. Ahogy a sakkban, a pici gyalog is képes az átalakulásra 🙂 (Mivel a Sakkpalota program referenciaiskolája vagyunk, így tantárgyi integrációja is lehet a játéknak.)
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok körben ülnek, az egyikük lesz a király, egy másik a bíró, majd sorra egyes, kettes stb., ahányan vannak. A játékot mindig a király kezdi. Saját nevét említi először, majd egy másik pozíciót. Pl. azt mondja: király-kettes. Ekkor a kettes számú játékos következik, ő is saját rangját mondja először, majd egy másikat, pl. kettes-négyes. És így tovább. Aki téveszt, az utolsó helyre kerül, s a rangsorban mögötte ülők eggyel előbbre rukkolhatnak a ranglétrán (ilyenkor szükséges gyors számátrendezés). Ha a király téveszt, akkor mindenki eggyel előbbre kerül, s a király megy utolsónak. Fel kell hívni a figyelmet, hogy a válaszadással nem szabad késlekedni, aki nem válaszol azonnal, az az utolsó székre kerül.
  18. A játék lezárása: A játék célja nem a kiesés. A játék élményéért játsszuk.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén minden egyes tanulót megdicsérek.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha megy a játék, érdemes bevezetni még egy hang-gesztus effektust, vagyis ritmusra játszani, a következőképp: minden játékos egyszerre mind kél tenyerével először a combjaira csap, majd tapsol maga előtt, majd könyökbe hajlított kézzel először jobb, utána bal kéz hüvelykujját a válla fölé hátranyomja, s miközben ezt teszi, mondja a mondandókat. Tehát úgy hangzik a játék: comb – taps – király (jobb hüvelyk) – hármas (bal hüvelyk) – comb -taps – hármas (jobb hüvelyk) – kettes (bal hüvelyk) stb.
  21. A játékvezető speciális feladatai:
  22. Egyéb/megjegyzés: A gyerekek nagyon szeretik ezt a korhatár nélküli játékot.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Kocsisné Tamás Zsuzsanna