JÁTÉKRA FEL!

Kocsis Julianna: Egyformák vagyunk

A játék neve, címe: Egyformák vagyunk

A játék pedagógiai célja: A gyermekek a játék során pontosan megnevezik a kezükben lévő tárgyakat, használható színek, formák, méretbeli különbségek meghatározására.

A játék jellege: Csoport- vagy párképző

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Ne hagyjuk szaladni a gyerekeket.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő, 15-20 fő, 21-30 fő, 30 főnél több

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: Minden tárgyból kettő, amit a játékhoz használunk, de lehet akár nyomtatott kártya is, amin a tárgyak képe szerepel. Témától függetlenül lehet kapcsolódó fogalmak is, pl. állatok és kicsinyeik, ellentétek, rész-egész fogalmak.

Az előkészítés feladatai: A játékvezetőnek a feladat megkezdése előtt elő kell készítenie a kosarat, amibe a tárgyak kerülnek, vagy ki kell nyomtatnia a tárgyakat tartalmazó kártyákat.

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Ha valamilyen tematikus párkeresőt használunk, a használat előtt átismételhetjük a fogalmakat (színek, kicsi-nagy, formák, stb.)

A játék megnyitása, nyitánya: A játékvezető megkér minden részt vevőt, hogy válasszon egy tárgyat a kosárból (vagy egy nyomtatott képet). Fontos, hogy a gyermekek ne mutassák meg a kezükben lévő tárgyat a társaknak. A játékvezető a témától függően elmesélheti, hogy a tárgyak elvesztették a párjukat és a gyerekek feladata az, hogy megtalálják egymást.

A játék menete, játékszabályok:A választott tárgyakkal mindenki körben leül, háttal a kör közepének. Az első gyermek keresni kezdi a párját és megkérdezi, hol van a párja: Hol vagy kék kicsi madár? Akinek a kezében a párja van, megszólalhat, majd az első játékosnak ki kell találnia, kinek a hangját hallotta. Ha jól válaszol, befelé fordulhatnak.

A játék lezárása: Miután megvannak a párok, a játékvezetővel átismételhetik a tárgyak neveit közösen vagy folytatódhat a beszélgetés a témáról.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Minden helyes párválasztás után a gyermekek elmondhatják ismereteiket a két képen lévő tárgyról vagy a kezükben lévő tárgyakról.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A témától függően a keretmese változtatható, pl. egy mesefeldolgozáshoz kapcsolódóan, vagy a témahétnek megfelelően.

A játékot lejegyezte: Kocsis Julianna