A játék neve, címe: Törpegyermekek és az almaszüret.
A játék pedagógiai célja: legyenek képesek figyelni rövid ideig. Közös élmények által társas kapcsolatok alakítása, illetve mozgáskoordináció, szabálytudat fejlesztése a játék élménye által.
A játék jellege: Egyéb
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: A játék elején fel kell hívni a gyerekek figyelmét arra, hogy a játék ideje alatt vigyázzanak egymásra, próbáljanak egymás mellett elszaladni (így elkerülve az összeütközést) valamint figyelni kell arra, hogy az almákra (kislabdákra) nem szabad rálépni.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Fekete-piros szalag, ugrókötél, illetve kislabdák, szivacslabda, zsámoly
Technikai igény: -
Az előkészítés feladatai: Kellékek előkészítése, terem berendezése, labdák kikészítése, szétszórása. Kötél lefektetése, zsámoly kihelyezése (kosarak)
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Közös foglalkozásokon almás énekek mondókák tanulása, régiek felelevenítése.
A játék megnyitása, nyitánya: A játék megnyitása, tanult mondókákkal történik. Legfontosabb a kerettörténet ismertetése, amellyel is ráhangolódunk játékunkra. Mindenki beleéli magát a törpe gyermekek szerepébe, és együtt indulunk almaszüretre, sünapó almáskertjébe!
A játék menete, játékszabályok:A játékosok a kihelyezett vonal (kötél) mögé állnak. A vezényszó elhangzása után (Alma, alma, piros alma, bumm/taps/) mindenki leesett almákhoz szalad, közülük 1-et felvesz, majd a vonal mögött elhelyezett kosárhoz (zsámolyhoz) szalad és beleteszi almáját. Miután beletette visszaáll a kötél mögé. amikor mindenki visszatért a kiindulási ponthoz, a játék „újból” vezényszóval indul.
A játék lezárása: a játék akkor fejeződik be, mikor minden alma a kosárba kerül.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: megdicsérem a játékosokat, megköszönöm a részvételt. Megkérdezem, hogy hogy érezték magukat, tetszett-e nekik a játék?
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: a játék tovább fejlesztése, más korosztályban is megvalósítható. Pl: középső-nagycsoport. - Labdák szín szerinti válogatása (piros, zöld, sárga). - Gyűjtögetés zenére (csak addig gyűjtögethetik a labdákat, míg a zenét hallják, amikor megáll a zene, vissza kell állni mindenkinek a vonal mögé). - Pad felhasználása (kötél, szalag helyett) a labdák összegyűjtése után, a zsámolyhoz viszik az összegyűjtött labdákat, és utána felállnak a padra, aki utolsóként lép fel a padra, az kiesett a játékból.
A játékvezető speciális feladatai: a szabályok ismertetése után, a játék menetét folyamatosan figyeljük, koordináljuk. a játék folyamatában a csoportban dolgozó kolléganő is bevonásra kerülhet, így segítve a játék balesetmentes megvalósulását.
Egyéb/megjegyzés: -
A játékot lejegyezte: Kiss-Varga Tímea