JÁTÉKRA FEL!

Kiss Barbara: Pókcsalád

  1. A játék neve, címe: Pókcsalád
  2. A játék pedagógiai célja: Bátran vállaljanak szerepet a játékban, a sokszori eljátszás közben tanulják meg a dal szövegét és dallamát. (Gryllus: Pókcsalád)
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: megfelelő szabad tér biztosítása, a gyermekek törökülésben üljenek, nehogy elgáncsolják a futó társaikat, futáshoz alkalmas lábbelik (nem papucs)
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: nincs kellékigénye a játéknak, a résztvevők, és az énekhangjuk szükséges hozzá
  12. Technikai igény: külön technikai eszközöket nem igényel
  13. Az előkészítés feladatai: A hely biztosítása, hogy akadálymentes legyen.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: ha a csoportszobában játsszuk, akkor megkérhetem a gyerekeket, hogy segítsenek az asztalok elhúzásában, és a székeknek a falhoz tolásában.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Most egy állatos játékot fogunk játszani. Egy olyan állathoz fog kapcsolódni a játék, amelyik mindem otthonban előfordul, 8 lába van, és nagyon szép hálót sző.
  17. A játék menete, játékszabályok: Mi, akik a körben ülünk, egy pókcsalád vagyunk, a kör közepén fog ülni a pók anyuka, aki a csemetéinek muslincákat szeretne fogni. A körön kívül sétálgat a gyanútlan kis muslinca, akire vadászni fog a pók anyuka. A háló mélyén pókcsalád kezdetű dalra fogjuk játszani a játékot. Amikor elkezdjük énekelni a dalt, akkor a kis muslinca elindul a körön kívül körbe. Amikor a második versszakhoz érünk, vagyis azt énekeljük, hogy Háló mélyén pókcsalád, miért fogsz apró muslincát, akkor a pók anyuka kiszaladhat a kör közepéből, és a dal végéig próbálkozhat azzal, hogy elkapja a muslincát. Ha a dal végéig nem sikerül neki, akkor újra ő marad a pók anyuka, és a muslinca választhat maga helyett másikat. Ha sikerül elkapni a muslincát, akkor jóllakottan beül a körbe, és választhat maga helyett pók anyukát.
  18. A játék lezárása: Most már azt hiszem az egész pókcsalád jól lakott, annyi muslincát fogtak a szüleik. Lezárásként énekeljük el még egyszer a dalt, úgy, hogy most mindenki a helyén ül.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Jó volt veletek játszani, és örülök, hogy mindannyian megtanultátok ezt az egyszerű kis dalt.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Játszhatjuk úgy is, hogy egyszerre két, vagy három muslincát jelölünk ki.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A kezdetekkor a pók anyuka indítását segíteni. A választást koordinálni, hogy ne húzzák el vele az időt, és, hogy lehetőség szerint valamilyen szerepben mindenki kipróbálhassa magát. A fogó végét (dal végét) hangsúlyossá tenni, (pl. az utolsó két ütemben az egyenletest tapssal kísérni)
  22. Egyéb/megjegyzés: A dalra a játékot magam találtam ki, a játék az egyik kedvencük lett a gyerekeknek (5-7 éves korosztály).
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Kiss Barbara