JÁTÉKRA FEL!

Király Viktória: Flúgos pingvin nép

  1. A játék neve, címe: Flúgos pingvin nép
  2. A játék pedagógiai célja: Tájékozódás saját testünkön, testrészek megnevezése, oldaliság (jobb, bal) gyakorlása, figyelem, téri tájékozódás fejlesztése.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a gyermekek figyelmét, hogy egymástól megfelelő távolságra helyezkedjenek el, futás közben vigyázzanak egymás, ill. társuk testi épségére ( játéktér behatárolása).
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Semmilyen kellékre nincs szükség a játék során.
  12. Technikai igény: –
  13. Az előkészítés feladatai: Beszélgetés a hideget kedvelő állatokról, a déli sarkvidékről, pingvinekről. „ Pingvinné varázsollak benneteket…”
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játékot megelőző héten a „Testünk” témakörével foglalkoztunk. Megbeszéltük az egyes testrészek nevét, ill. azok elhelyezkedését testünkön, melyiknek mi a funkciója, stb. Közvetlenül a játék előtt pedig a következő témakörünkről a közelgő „Tél”-ről beszélgettünk, hogy mi jellemző az évszakra, milyen az időjárás, melyik állat szereti a hideget stb., és így jutottunk el pingvines játékunkig.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: „Pingvinek vagyunk, pingvinjárásba közlekedünk, így megyünk fel óvodánk udvarának füves dombjára, ahol lakunk. Fenn a dombon él…” (éneklés)
  17. A játék menete, játékszabályok: A kőlapra áll a mutogató, a pingvinek pedig vele szemben elszórtan helyezkednek el. A mutogató kitalálja, hogy melyik testrészünkkel mit csináljunk, míg a pingvinek őt utánozzák. Ezalatt mindenki énekli: „Fenn a dombon él, egy flúgos pingvin nép. Boldogan henyél, ha éppen nincs veszély.” Mutogató:”Pingvinek figyelem! Jobbra nézz, balra nézz!” Pingvinek:”Jegesmedve?” Mutogató: „Nincsen!”-ez esetben hozzákapcsol még egy mozdulatsort az előzőhöz, és újból éneklés. „Van” válasz esetén a mutogató elkezdi kergetni a pingvineket, és akit először elkap, az lesz a következő mutogató.
  18. A játék lezárása: Mikor már látom hogy nem köti le őket annyira a játék, felajánlom a pingvintársaknak, hogy menjünk csúszkálni a „jéghegyekről”-csúszda az óvoda udvarán lévő dombon.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: „Nagyon ügyes kis pingvinek voltatok!” Ha tetszett a játék legközelebb is elutazhatunk a déli sarokra, és lehetünk pl. fókák is.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Játszhatjuk pl. másfajta állatnevekkel is, vagy lehet a szabály az, hogy akit nem kapnak el az lesz a következő mutogató, stb.
  21. A játékvezető speciális feladatai: –
  22. Egyéb/megjegyzés: –
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Király Viktória