JÁTÉKRA FEL!

Kaszonyi Márta: Gomboló

  1. A játék neve, címe: Gomboló
  2. A játék pedagógiai célja: számolás gyakorlása, színek felismerése, a színek nevének pontos ejtése, sor kirakása nagyság szerint, figyelem, fegyelem fenntartása, kreatív építés lehetősége, tolerancia gyakorlása
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: : A gombokat az asztalon kell tartani, szájba ne kerüljön! Kellő távolság megtartása a nyugodt tevékenységhez.
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 15+
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: színes gombok, dobókocka, számkártyák
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: gombok csoportosítása színek szerint, dobókocka, papír, filc előkészítése
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Székek és asztal létszámhoz igazodó berendezése, a színes gombok átlátszó dobozokban kerülnek az asztal közepére, hogy mindenki elérje.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: : Előzetesen már megismerkedtek a gombokkkal, amikor még nem voltak színek szerint szétválogatva. Szerettem volna közösen válogatni velük, de nem volt elég csábító ez a munka. Egyedül kezdtem hozzá és csak 2-3 gyerek segített be. Elhalasztottuk így a játékot.
  17. A játék menete, játékszabályok: : / Mivel kicsi hallássérült gyerekekről van szó, mindent megnevezünk, ismételtetünk: gomb, színek neve, dobókocka számai, balról jobbra haladás, formák, anyagok neve./ Balról jobbra haladunk. Egyet dob a kockával a játékos. Megnevezi, mennyit dobott, majd tetszőleges színű gombokat emel ki a dobozokból. Minden színt megnevez, maga elé helyezi. Négy kört játszunk, ekkor megszámoljuk egyenként a gyűjtött gombok számát. Számkártyán rögzítjük. Nem nevezek meg célt, nyertest, ne legyen csalódott az, aki keveset dobott. A játék és tevékenység öröméért teszünk. A tetszőlegesen választott gombokat rendezzük 10-es csoportokba a könnyebb számolásért. A kisebbtől a nagyobb felé haladva sorakoztatjuk. Csoportosítjuk színek szerint, amit névvel és jellel rögzítünk. „Neked melyik színből van a legtöbb?”
  18. A játék lezárása: : Megkérdezem, jól érezték-e magukat.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: : A játék öröméért tettük a dolgunk, nem hirdetünk győztest. Mivel kis összezörrenés alakult ki két kislány között, ezt fel kellett oldani, megbeszélni.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: : Meghatározhatjuk, hogy ebben a körben csak a kékből, a következőben a sárgából… választhat. Minden körben összeadhatjuk gombjainkat…
  21. A játékvezető speciális feladatai: : Kicsi gyerekekről beszélünk, figyelni kell a feszültségoldásról. A pontos dobássorrendről, az eszközök asztalon maradásáról
  22. Egyéb/megjegyzés: Jól éreztük magunkat, nagyon figyeltünk egymásra. A számolásban mindenki segítette a másikat.Tetszett nekik a gombok sokféle színe, formája.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Kaszonyi Márta