JÁTÉKRA FEL!

Kaposváriné Polgár Anita: A kicsi kacsák megmentése

  1. A játék neve, címe: A KICSI KACSÁK MEGMENTÉSE
  2. A játék pedagógiai célja: – személyes kapcsolatok erősítése – a kooperáció és problémamegoldás fejlesztése, – kommunikáció, – empátia, – kreativitás, – a környezettudatosság erősítése (értékek megóvása, újrahasznosítás), – koncentrációs képesség fejlesztése.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívtam a lányok figyelmét a helyszínen sétáló gyalogosokra, kerékpárosokra, továbbá vigyázniuk kellett a lufik kidurrantásánál egymásra és önmagukra.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 14+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Kartonlapok, lufik, csipeszek, plüssfigurák, textília, fejpántok, kosár
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Csoportfoglalkozás a témával kapcsolatosan, eszközök beszerzése, a játékok (szabályok, kérdések) megírása, a helyszín kiválasztása, előkészítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Megelőző csoportfoglalkozás a „Madarak és fák napja” témával kapcsolatosan. A játékhoz szükséges kellékek tetszés szerinti kiválasztása és elkészítése.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Játékunk külső helyszínen, az Érsekkertben került megrendezésre. A ráhangoló, bemelegítő játék után kezdődött el a főjáték. Először ismertettem a kerettörténetet: „Mese – mese kacsalábon, most tipeg át a világon. Itt is megáll, ott is megáll, minden városnál, kapunál.” Ez a legenda Egerben, a Szent Hedvig Kollégiumban lakó lányokkal történt meg. A 6. csoport gyönyörű kollégistái kedvesek, okosak, együttérzőek, leleményesek voltak, és nagyon vigyáztak a környezetükre. Történt egyszer, egy szép májusi délutánon, hogy a lányok észrevettek két kis vadkacsát a patakban, akik elveszítették a mamájukat. A két kis kacsamadár kétségbeesetten ült egy kövön. A kis csoport gyorsan eldöntötte, hogy megmenti a fiókákat, és megkeresik a kacsák csapatát. A lányok az Eger-patak mindkét partján elkezdték a mentési akciót. Az egyik társaságot „Madarak csapatának”, a másik csoportot a „Fák csapatának” hívták. Mindkét csapatnak viszontagságos, kalandos utat kellett végigjárnia, hogy célját elérje.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok egy kosárból kihúzták az előre elkészített kartonokat, melyekre az előkészületek során védett madarakat és fákat festettek, rajzoltak. Így alakult meg a „Madarak” és a „Fák”csapata. Ezeket mindannyian fejpántra rögzítették. Mindkét csoport kapott egy-egy kiskacsát. A játék célja, hogy eljuttassák a fiókákat a kacsamamához. 2) A két csapat a patakot jelképező kék textília két oldalán sorakozott fel. 3) A csapattagoknak kartonlapokra kellett állniuk. 4) Különböző kvízkérdéseket kaptak a csapatok, s akik előbb válaszoltak, azok egy következő kartonon előbbre léphettek. 5) Minden kollégistának adtam egy-egy felfújt lufit: aki hamarabb durrantotta ki a lufit a kérdés elhangzása után, az válaszolhatott. Az a csapat, amelyik jól válaszolt, előre, amelyik -esetleg- rossz feleletet adott, hátra lépett (csak a kartonon állhattak, vagy hátulról előre, vagy elölről hátulra adták a kartonlapot, amin álltak). 6) A csapatok összesen három-három kartonlappal rendelkeztek, amelyeket jó válasz esetén előre, rossz válasz esetén hátra kellett helyezniük. 7) Néhány kvízkérdés ( három kategóriában : közmondások, szólások és ismétlő kérdések ) – példaként: – Lábon járó párna, a gúnár a párja. (liba) – Fúr, farag, de mégsem ács, kopog mint a kalapács. ( harkály) – Dobbal nem lehet…. fogni. (veréb) – Minden napra egy ……, az orvost távolt tartja. (alma) – Ez a madár mindössze 14 cm hosszú, elnevezése egy évszak és egy idős bácsi ötvözete . (őszapó) – Igaz-e, hogy Heves megye címerében van gólya? (igaz)
  18. A játék lezárása: Megvalósult a játék célja, a két csapat eljuttatta a fiókákat a kacsamamához a megadott szabályok betartásával. Jelen esetben a „ Fák csapata” ért előbb a célba . A kerettörténet zárása: „Fele igaz, fele álom, ha elhiszed , azt sem bánom.„
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék után fontosnak tartottam a közös élmények megbeszélését. A lányok visszajelzése az volt, hogy jól érezték magukat, szerették a kihívásokat, és a különböző feladatokat. Nagyon sokat nevettek mind a bevezető- keret- és levezető játék során. Programunkat egy közös fagyizással zártuk.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Utólagosan értékelve a játékot, a kerettörténetet bármelyik időbe át lehet helyezni , más szereplőkkel, különböző témában , és ehhez igazodó kérdésekkel. A saját játékomban a kiosztott lufik mennyiségén változtatnék. Több esetben is, mindkét csapat ugyanolyan aktív és gyors volt. Csapatkapitányként el kellett döntsem, ki ad választ, ugyanakkor mindkét csapat felhasználta a lehetőségét ( a lufiját) .
  21. A játékvezető speciális feladatai: Speciális feladatomnak tartottam : úgy igyekeztem játékvezetőnek lenni, hogy a lányok ki tudják zárni a különböző külső hatásokat , melyek a helyszínből adódtak. ( gyerekek , sétálók, kutyák …).
  22. Egyéb/megjegyzés: A játéksor bevezető- , főjátékból és levezető játékból állt. Bevezető játék Címe: „Egy kicsi mozgás mindenkinek kell!” Célja: bemelegítés, ráhangolás Játékidő: körülbelül 5 perc Kellék: – A játék menete: 1. A játék két részből állt, melyben a fokozatosság elve érvényesült. 2. A játékosok velem együtt kört alkottak. 3. A játékot tapssal indítottam, majd a tapsok után dobbantás következett. Próba. 4. Kimondtam a „Repül a, repül a…” mondatot, a játékosok feladata: a.) ha olyasmi hangzott el, ami tényleg repül, a játékosoknak fel kellett emelni a kezeiket, b.) ha olyasmi hangzott el, ami nem repül, le kellett guggolniuk. 4. Én minden esetben felemeltem a kezem, közben taps és dobbantás. Próba. 5. Elhangzott kifejezések: anyám tyúkja, papír zsebkendő, papírsárkány, bölömbika, lódarázs, pingvin, réti boglárka, réti sas, zászló, Lizyke süteménye az ablakból 6. A játék nehezítése: 3 különböző mutogatás a következő szavakra: a.) „levegő”: utánozni a madarak repülését, b.) „víz”: utánozni a kezükkel a kacsák úszását, c.) „föld”: utánozni egy fát úgy, hogy mindkét kezüket összezárva a fejük fölé teszik. 7. Próbajáték, majd a „Repül a…, repül a..” és a „víz, föld, levegő” keverése (folyamatosan két taps és két dobbantás után hangoztak el a mondatok, illetve szavak). 8. Azok a játékosok, akik tévesztettek, hátrább álltak, nekik tapsolniuk és dobbantaniuk kellett (a többiek zárták a kört, és folytatták a játékot). 9. Az a játékos győzött, aki legtovább maradt a körben hibázás nélkül. 10. Humoros, dinamikus játék. Levezető játék: Címe: „Kapd el a baglyot!” Kellékek: bagoly plüssfigura, csipeszek, kosár A játék menete: 1. A játékosok újra körben álltak, a fejükön maradtak a „Fák ”, illetve a „Madarak csapatához” való tartozást jelző fejpántok. Minden játékos kapott tőlem 2-2 csipeszt, melyeket a ruhájukra erősítettek. 2. A kezemben lévő plüssfigura eldobásával és a „platán” szó kimondásával indítottam el a játékot. 3. Feladat: az elhangzott szó utolsó betűjével kellett egy növényt vagy egy állatot mondani, majd valakinek továbbdobni a bagoly plüssfigurát. 4. Próba, majd nehezítés: a „Fák csapatának” csak fafajtákat, a „Madarak csapatának” csak madárfajokat lehetett mondaniuk. 4. Ha valamelyik játékos passzolt, be kellett egy csipeszt dobni a kosárba. 5. Az a játékos maradt a győztes, aki legtovább tudott a körben maradni.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: KAPOSVÁRINÉ POLGÁR ANITA