JÁTÉKRA FEL!

Kanyarné Kiss Helga Éva: Nyulak és a sas

A játék neve, címe: Nyulak és a sas

A játék pedagógiai célja: figyelemfejlesztés,együttműködési készség fejlesztése, tempó fejlesztése, feladattartás fejlesztése

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a játékosok figyelmét, hogy amikor lelépnek a padról óvatosak legyenek, ne legyen lábfejsérülés és a futásnál figyeljenek egymásra, kerüljék az összeütközést, különös tekintettel a kiscsoportosokra. Az eszközök átnézése használat előtt. pl. pad lábai, zsámoly felülete.

Résztvevők száma: 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: 4 tornapad, 1 zsámoly,1 kötél, takaró, nyakláncok a gyerekek nyakában hívóképpel /16 nyuszi, 1 sas/

Technikai igény: nincs

Az előkészítés feladatai: Kinyomtatom a hívóképeket, amiket a gyerekekkel kiszíneztetek kézműves foglalkozás keretében. Elhelyezem a 4 tornapadot kettesével szemben egymással ferdén. Középre teszem a zsámolyt. Az ablak alatti üres helyre elkészítem a fészket a kötéllel körbevett puha takaróból. Kikészítem a nyakláncokat egy tálcára.

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A hívóképeket közösen színezik ki a gyerekek egy előzetes foglalkozáson, a kiscsoportosok és középsősök színeznek, a középsősök már ki is vághatják, felragaszthatják egy színes kartonra. A nyaklánc lyukrészébe próbálkozhatnak a zsinór befűzésével.

A játék megnyitása, nyitánya: Gyerekek! Ma egy nagyon izgalmas játékot fogunk játszani. A játék szereplői a nyuszik és a sas. A nyuszik 16an vannak, és 4 házikóban laknak. Miden házban 4 nyuszi lakik. A sas középen ül a szirten és figyeli mikor mennek át a nyuszik egymás házába. Meg akarja fogni őket, hogy elvihesse a fészkébe. Amikor tapsolok és kiáltok, hogy Jön a sas, a nyuszik menekülnek a barátaikhoz a másik nyusziházakba.A sas mindenkit el szeretne kapni és ha sikerül a nyuszit elviszi a puha fészkébe. Csak a taps és kiáltás után szabad helyet változtatni. Az a legügyesebb nyuszi aki utolsónak marad a házában. Megtapsoljuk.

A játék menete, játékszabályok:Egy házban 4 nyuszi lakik,így indul a játék. A másik házba átfutás csak a taps és a kiáltás után kezdődhet. A sas is a kiáltás után indulhat vadászni a nyuszikra. A sas az elkapott nyuszikat a fészkébe viszi, azoknak ott kell maradni a játék végéig. A játéknak akkor van vége, ha egy nyuszi van már csak valamelyik házban.

A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha már csak 1 nyuszi maradt valamelyik házikóban. A sas beszáll a fészkébe, mi megtapsoljuk a nyuszit, aki végig kitartott.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Értékelem a játékosokat. Megdícsérem a figyelmüket, ügyességüket, azt, hogy betartották szabályokat és vigyáztak egymás biztonságára, arra, hogy ne legyen sérülés. A legvégig kitartó nyuszit, akit nem kapott el a sas tapssal jutalmazzuk. Megbeszéljük mi volt a legjobb a játékban. Mi volt jobb futni vagy elkapni? Minek volt jobb lenni nyuszinak vagy sasnak?

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Csak tiszta korcsoporttal játszani pl csak nagycsoportosokkal Kópé Klubos foglalkozáson játszani, ahol az 5 óvodai csoportból az összes nagycsoportos játszik Lehet 2 sas is a létszámtól függően Még nagyobb térben elhelyezni a kellékeket megnehezítve ezzel a feladatot

A játékvezető speciális feladatai: Kivárni hogy megértsék a szabályokat. Figyelni arra, hogy ne legyen sérülés, padról leesés, mellélépés, összeütközés futás közben. Ha játék közben durvaság fordulna elő leállítom a játékot, megbeszélem a gyerekekkel a problémát, és a tisztázás után folytatjuk.

Egyéb/megjegyzés: A játék nagyon tetszett a gyerekeknek, nagyon élvezték a játékot. Váltogattuk a szereplőket, lehetett valaki nyuszi is, sas is. Sokszor eljátszottuk, kérték a gyerekek. Amióta eljátszottuk, bevettük a mindennapos testnevelés foglalkozásba is. Udvari kimenetel előtt gyakran játsszuk.

A játékot lejegyezte: Kanyarné Kiss Helga Éva