A játék neve, címe: Irigy cápa
A játék pedagógiai célja: A gyerekek gyakorolják a megismert színeket a játék során. Szándékos figyelem és gyors reagálóképesség fejlesztése. Szabálytudat erősítése.
A játék jellege: Egyéb
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: A tornaszobában eszközök elpakolása, hogy megfelelő hely legyen biztosítva. A gyerekek tornacipőt vegyenek fel, hogy megelőzzük a csúszásveszélyt a parkettán.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Nyakba akasztós színkártya 9-13 gyerek részére. /10 cm átmérőjű körlap két részre osztva, két színnel kitöltve/Színek:piros, kék, zöld, sárga/
Az előkészítés feladatai: A tornaszobában két csík ragasztása a padlóra egymással szemben 2,5-3 méter távolságra. Nyakba akasztós színkártyák elkészítése.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekekkel közösen készítjük el a nyakba akasztós színkártyákat szabadidőben.
A játék megnyitása, nyitánya: A gyerekek választanak egy nyakba akasztós színkártyát és megfigyelik, megjegyzik, hogy milyen színek vannak a kártyán. A játéktér bemutatása, a játékosok két csapatra osztása. Játékszabály ismertetése.
A játék menete, játékszabályok:A szürke, unalmas színű cápa, irigyli a szép, színes szivárványhalaktól a színeiket. Megpróbálja őket elkapni, hogy megszerezze a színeiket. A halacskák a korallzátonyokban biztonságban vannak, de ha előbújnak, akkor a cápa elkaphatja őket. Amikor elkap egy szivárványhalat, akkor megszerzi a színeit és helyet cserél vele. Szabály: A halak a játéktér két oldalán a csíkok mögött állnak. A cápa középen helyezkedik el. A cápa kiállt egy színt /pl.: zöld/ és akinek ilyen szín van a nyakában, annak át kell szaladnia a másik oldalra úgy, hogy a cápa ne kapja el. Csak az futhat át, akinek a színét kiáltotta a cápa. Amennyiben valakit megfog, az lesz az új fogó /cápa/ és átadja a nyakba akasztóját.
A játék lezárása: Mivel a színek gyakorlása és az elfogás elkerülése a cél, így én vetek véget a játéknak.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a gyerekeket, hogy betartották a szabályokat, megjegyezték a színeket. Külön megtapsoljuk azokat, akiket egyszer sem fogott meg a cápa. Mivel tetszett a játék a gyerekeknek, így megígérem, hogy máskor is játszunk: Irigy cápa játékot.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Későbbiekben lehet bővíteni a nyakba akasztó színeit 3 majd 4 színre is.
A játékvezető speciális feladatai: Játszunk egy próbajátékot, hogy megértették-e a gyerekek a játék szabályát, és ha szükséges, akkor újból elmondom és pontosítom azt.
A játékot lejegyezte: Kádárné Imre Edit