JÁTÉKRA FEL!

Juhász-Mágori Anikó: Rettegsz – e a medvétől?

A játék neve, címe: Rettegsz – e a medvétől?

A játék pedagógiai célja: A résztvevők éljék át a szabad iránymozgás, irányváltoztatás lehetőségét, ezáltal téri orientációjuk fejlődjön. Nagymozgások fejlesztése, koognitív funkciók, vizuális észlelés fejlesztése. Merjék egymást megérinteni. A játék élményét önfeledten éljék meg.

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: közepes

Szükséges biztonsági intézkedések: Hívd fel a játékosok figyelmét, hogy helyváltoztatáskor (a „nem félünk” elhangzásakor- futásnál) figyeljenek egymásra!

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: Óvoda kisebb terme (pl. tornaszoba), de játszható a szabadban is jó idő esetén. szigetelő szallag-ragasztócsík, macis fejdíszek

Technikai igény: Padok elrakása oldalra, ragasztócsíkkal vonalak felragasztása a játéktére 2 vonal a terem közepén kis sávot hagyva köztük

Az előkészítés feladatai: Rendezzétek be a helyszínt, oldalra tegyétek a padokat, üljetek a padra, így ott ülve biztonságosan halljátok a játék szabályát. Sorakozzatok fel két vonalban, míg előveszem a fejdíszt.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék előtt egy közös foglalkozáson a résztvevők készíthetnek maguknak macis fejdíszt. Fontos, hogy Macinak nézzen ki. Érdemes kihangsúlyoznod, hogy az esztétikai elvárás fontos hiszen már nagycsoportosok és iskolába készülnek. Ha van rá lehetőség, akkor akár többféle eszközzel is színezhetnek, ragaszthatnak (pl. ragaszthatnak színes gumilap, színes karton). Ez a plusz feladat plusz időt igényel!

A játék megnyitása, nyitánya: Már ismert játékkal Ponyvás játék (macik) egymás neveit ismételve rögzítve feloldani a csoportok gyermekei közötti feszültebb légkört, melyet ezzel a játékkal jól lehet enyhíteni. A csoporttagok jól ellazulnak, így már bátran merik elkapni a más csoportok gyermekeit is. A medvés játéknál nagyon ügyeljetek arra, hogy ne sérüljön meg senki, amikor a medvéket kikerülve átjuttok az erdő túloldalára. (szóban közlés) Kerettörténet: A medve kibújt a barlangjától ahol téli álmot aludt és mivel borús volt az idő aznap így már úgy döntött,hogy nem alszik tovább téli álmot, vadászni indul az erdőbe erdei állatokra.

A játék menete, játékszabályok:(szóban közlés) Ki fogok választani egy gyermeket közületek. Ő lesz a medve aki a két vonal között közlekedik az erdőbe az ösvényen. A többiek lesznek az erdei állatok. Amikor észrevesz Benneteket erdei állatokat megkérdezi, hogy Rettegsz- e a medvétől? A választ ti erdei állatok mondjátok: Nem rettegünk. Ezt kimondva úgy kell átkelnetek az erdei ösvényen az erdő túl oldalára, hogy a medvét kerüljétek ki, el ne tudjon kapni. Akit elkap a medve az helyet cserél vele és ő lesz a medve tovább aki az ösvényen fog vadászni rátok erdei állatokra. Fontos, hogy a medve csak az erdei ösvényen foghatja meg az állatokat. Ha azon kívül kapja el őket akkor ő marad a medve. Az ösvényt ez a két felragasztott vonal közötti rész fogja jelenteni. Vigyázzatok arra, hogy egymást futás közben fel ne lökjétek, hátul a függönyhöz ne érjetek mikor az erdő túloldalára átértek. Ha azt mondom játék közben, hogy ÁLLJ, akkor mindenkinek meg kell állni azon a helyen ahol van éppen és rám figyelni.

2. változatban akit megfog a medve ő is medvévé változik át és az ösvényen vadássza az erdei állatokat a másik medvével( medvékkel ) együtt.

A játék lezárása: A játéknak akkor van vége továbbfejlesztett változatnál ha a medvék száma az ösvényen az erdőbe elérte a 7 főt (ezt a kis játéktér esetében érdemes így játszani), ilyenkor új medvét választunk. Dicsérd meg a játékosokat, köszönd meg a részvételt, kérdezd meg, hogy hogyan érezték magukat, mire kell figyelni lehetőség szerint ha máskor is játszák

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A résztvevők már ismerik egymást, így bátran mernek fogó játékot játszani egymással, előzetes névtanulós, gyakorlós játék segíti őket a légkör feloldásában. Felhívom a figyelmet, hogy észrevették e milyen ügyesen és gyorsan ki tudták cselezni a medvéket a gyors irányváltoztatással. Nehezíthető a játék úgy, hogy a kit megfog a medve ő is medvévé változik át a többiek ugyanúgy erdei állatok maradnak a játékban így ugyanúgy szerepet cserélve mindenki részt vesz. Ezzel a még játszó játékosok (erdei állatok) dolgát nehezítik meg, mert így már arra is figyelniük kell, hogy hány medve kaphatja el Őket az ösvényen. Lehetséges csak fogó játékként szabad mozgással játszani kisebbek esetén amikor megfog a medve akkor lekell ülni, mert megevett a nagy éhségébe a téli álom után. Az ügyes gyerekeket akit nem tud a medve egyszer sem megfogni azok a következő játékban választhatnak, hogy melyik csapatba szeretnének beállni. Minden gyermek hazaviheti az általa készített fejdíszt jutalmul.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A résztvevők már ismerik egymást, így bátran mernek fogó játékot játszani egymással Nehezíthető a játék úgy, hogy a kit megfog a medve ő is medvévé változik át a többiek ugyanúgy erdei állatok maradnak a játékban így ugyanúgy szerepet cserélve mindenki részt vesz. Ezzel a még játszó játékosok (erdei állatok) dolgát nehezítik meg, mert így már arra is figyelniük kell, hogy hány medve kaphatja el Őket az ösvényen. Lehetséges csak fogó játékként szabad mozgással játszani kisebbek esetén amikor megfog a medve akkor lekell ülni mert megevett a nagy éhségébe a téli álom után.

A játékvezető speciális feladatai: Érdemes a szabályokat fokozatosan ismertetni. Először csak egy utasítást kipróbálni szerepcserével játszani, majd ha már mindenki számára érthető, hogy mit kell tenni, akkor bevezetni a következőt több szerep cserélése is lehetséges legyen (Akit megfog a medve medvévé változik és Ő is fogyasztja az erdei állatokat) Folyamatosan figyelned kell a játékosok fizikai és lelki biztonságára is!

Egyéb/megjegyzés: Az eddigi tapasztalatok szerint a résztvevő gyerekek szeretik ezt a játékot! – ( 3 fő már játszotta előző évben a saját csoportomból ezt a játékok a foglalkozásomon-több gyermeknek új volt a játék)

A játékot lejegyezte: Juhász-Mágori Anikó