JÁTÉKRA FEL!

Jakabné Szántó Ágnes: Fakanalas játék

  1. A játék neve, címe: Fakanalas játék
  2. A játék pedagógiai célja: A játékosok figyelem-koncentrációs képességének fejlesztése, egymással való együttműködés készségének fejlesztése. Szabálykövetés erősítése.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A játékhoz a résztvevők körben állnak Fel kell hívnom a játékosok figyelmét, hogy egymás testi épségére mindenki vigyázzon, ne lökjék el a másikat véletlenül sem.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: 1 db. fakanál, vagy bot.
  12. Technikai igény: nincs
  13. Az előkészítés feladatai: A tanterem berendezését kell átalakítani. A padokat a terem szélére helyezni, így a középső szabad területen kört lehet kialakítani a játékosoknak.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A tanterem átrendezéséhez kérem a segítségüket, a padok mozgatása során.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: – Játéktér elfoglalása: – A játékosok körben állnak, én (a játékvezető) a kerettörténet előadásakor a körben vagyok-, a játék indításaként én leszek az első mackó mama, majd a játék során azon kívül, a körben kismackóként állok. – Ráhangolás: Rövid beszélgetés során, megkérdezem milyen volt a napjuk az iskolában? Elmondom, hogy a játékkal, amit játszani fogunk szeretném vidámabbá tenni a napjukat. Felhívom a figyelmüket a balesetmentes játék szabályaira. – Kerettörténet előadása: Ti kismackók vagytok, én mackó mama. Megkértelek titeket, hogy szedjetek sok- sok málnát, hogy abból lekvárt főzhessek. Meg is szedtétek a kosár málnát, de nem akarjátok, hogy abból lekvár készüljön. Ezért elcsentétek a lekvárfőző fakanalamat. A fakanál nélkül nem tudom a lekvárt kavargatni, az odaég. Tehát nekem vissza kell szereznem a fakanalat. Ti ügyesen eldugjátok a hátatok mögé, és titokban tovább adjátok a mellettetek állónak. Ha észreveszem, hogy kinél van a fakanál, és hangosan szólok, akkor helycsere következik. Akiinél van a fakanál az lesz a mackó mama és én pedig a kismackó.
  17. A játék menete, játékszabályok: Körbe kell állni a játékosoknak szorosan, egymás mellé, a kezeket hátra rakva. Egy embernek be kell állnia középre. Kívül körbe kell adogatni egy fakanalat, a bent levőnek pedig rá kell jönni, hogy kinél jár a fakanál. Ha eltalálja a benn álló, akkor helycsere következik.
  18. A játék lezárása: A játék végtelenségig játszható, mivel nincs kieső, azonban mégis akkor ér véget, amikor a gyerekek kezdenek fáradni, vagy a hangulat kezd leülni.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék vége után megköszönöm a játékosok aktív részvételét. Megdicsérem az ügyességüket, a lelkesedésüket, figyelmüket. Rákérdezek arra, hogy hogyan érezték magukat a játék alatt. Milyen tapasztaltra tettek szert.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékot oly módon lehet még variálni, hogy nemcsak 1, hanem 2 fakanál megy körbe a körön kívül, így a mackó mamának még jobban oda kell figyelnie.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Folyamatosan figyelni kell a biztonságos játékra és arra, hogy ne súgjanak, segítsenek egymásnak. Szükség esetén leállítom a játékot, vagy a notórikus súgót kiállítom néhány percre.
  22. Egyéb/megjegyzés: Ez egy dinamikus játék, a kitűzött pedagógia célok felé haladva nagyon jó hangulatot varázsolhatunk játékosaink számára
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: https://drive.google.com/folderview?id=0B6K1lH9Vop_DbllTOTZZZnhaeTQ
  24. A Játékot lejegyezte: Jakabné Szántó Ágnes