JÁTÉKRA FEL!

Imrőné Kemény Gabriella: Bábeli kockatorony-építsünk együtt

A játék neve, címe: Bábeli kockatorony-építsünk együtt

A játék pedagógiai célja: a gyerekek egymást irányítva fejlesztik a közös kommunikációt, kézkoordinációt és a térbeli tájékozódási készséget

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: jól körbeállható asztalokat kell biztosítani

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: építőkocka csomag

Az előkészítés feladatai: könnyen, a csapatok által körbeállható asztalokat kell biztosítani, leszámolunk mindegyik csapatnak ugyanannyi és ugyanolyan alakú építőkockákat.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: : a gyerekekkel együtt alakítottuk ki a helyet és állapodtunk meg hogy mennyi és milyen építőelemeket használunk.

A játék megnyitása, nyitánya: Építsünk egy közös várat. Minden csapatnak lesz két egymással kapcsolatban lévő tornya. Fontos, hogy a csapatok között is legyen összeköttetés, ezért építsük meg az átjárót a csapatépületek között is!

A játék menete, játékszabályok:Alakítsunk ki csapatokat! A csapatok 2-3 főből állhatnak. A feladat az lesz, hogy építsetek egy két lábból álló tornyot, amelyet össze kell kötni egy lapos elemmel. Egyikőtök beköti a szemét, ő fog építeni a csapat többi tagja szóbeli utasításokkal segíthet neki. Először tervezzétek meg, hogy az elemeket milyen sorrendben helyezitek egymásra, hogy stabil legyen az építmény, majd készítsétek elő a terepet, azaz az elemeket helyezzétek el úgy, hogy könnyen megtaláljátok bekötött szemmel is. Végül a három csapat közösen épít egy három toronyból álló épületegyüttest, az egyenként péített tornyokat egymással is összekötjük egy adott elemmel. Mind a három csapat építő tagja elhelyez egy ilyen elemet az elkészülés sorrendjében!

A játék lezárása: A játék akkor ér véget, ha a három összekötő elem a helyére kerül.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: nézzük meg, ki építette fel a tornyát a leggyorsabban, illetve, hogy melyik torony a legstabilabb! A stabil épület elkészítéséhez valószínűleg több idő, az elemek gondosabb elhelyezés szükséges, ezért nem biztos, hogy a gyorsabb munka a jobb! Attól is függ az idő, hogy mennyire tud együtt működni az építő és a segítő!

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet nehezíteni a feladatot az építőelemek formájának, mennyiségének változtatásával.

A játékvezető speciális feladatai: A játékvezetőnek figyelnie kell arra, hogy a közös építkezés során a csapattagok ne zavarják egymást, nehogy meglökjék a segítők az asztalokat

A játékot lejegyezte: Imrőné Kemény Gabriella