JÁTÉKRA FEL!

Ihász Zsófia Éva: Harc a jégkirálynővel

  1. A játék neve, címe: Harc a jégkirálynővel
  2. A játék pedagógiai célja: Játék a játék öröméért, feszültségoldás, együttműködés, szabálykövető magatartás fejlesztése
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések:
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20,21-30
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Játékosok számának megfelelő babzsák, valamint a játéktér kijelölése (például földre fektetett ugrókötelekkel)
  12. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: Játéktér kialakítása, a jégkirálynő palotájának kijelölése (Pl. a pálya egyik szélén túli terület)
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei:
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játékosok elhelyezkednek a játéktérben, fejükön a babzsákkal, amit nem foghatnak a kezükkel, egyensúlyozva kell a fejen megtartani. A jégkirálynő a palotában várakozik.
  17. A játék menete, játékszabályok: Az eredeti játékot itt találtam: https://www.lurkovilag.hu/index.php?c=1586 Minden gyerek fején babzsák, amivel mozog – sétál a pályán belül. Ha a babzsák leesik, megfagy és segítségért kiálthat. Társa segíthet neki úgy, hogy babzsákkal a fején leguggol és felveszi társa babzsákját, amivel feláll és visszarakja a másik fejére, aki így felolvad. Megköszöni a segítséget és mozoghat tovább. Ha közben a segítő fejéről leesik a babzsák, ő is megfagy és segítségért kiálthat. A játékosok között egy lábon ugrálva közlekedik a jégkirálynő, aki próbálja megakadályozni a felolvadást úgy, hogy begyűjti a leesett babzsákokat. Akinek a babzsákját begyűjtötte, végleg megfagy és a jégkirálynő palotájába kerül, mint jégszobor. A jégkirálynő kivezeti a játéktér szélére, ahol a palota van. A jégkirálynő itt helyezi el a babzsákokat is. A jégkirálynő minden portyázására a palotából indul.
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha mindenki jégszoborrá vált, vagy lejárt a játékidő (5-10 perc a játékosok számától függően)
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás:
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk:
  21. A játékvezető speciális feladatai:
  22. Egyéb/megjegyzés: A kerettörténet Egy bajba jutott északi-sarki expedíció tagjai vagytok. Az első játékban varázstárgyakat kell megkeresnetek, amik segíthetnek legyőzni a gonosz Jégkirálynőt, akinek az a célja, hogy jégszoborrá változtasson Titeket a jégpalotája díszítésére. A második játékban találkoztok a Jégkirálynővel és egymást segítve kell legyőzni Őt. Az első játék címe: Kincskereső A játék pedagógiai célja: Játék a játék öröméért, feszültségoldás, együttműködés A játék jellege: Kooperatív játék A baleseti kockázat szintje: alacsony. Résztvevők száma (minimum – maximum): 8 – 25 Résztvevők életkora (minimum – maximum): már óvodások is játszhatják Játékidő: kb. 3-4 perc. Helyszín, helyigény: kisebb terem (pl. tanterem), de játszható a szabadban is. Kellékigény: Kisebb tárgyak, amelyeket el tudunk rejteni. Jelen esetben a résztvevők számának megfelelő babzsák. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre. Az előkészítés feladatai: Babzsákok elrejtése Az előkészítéshez szükséges idő kb.: 1 – 2 perc. A játék menete, játékszabályok: Az előre elrejtett tárgyakat kell megtalálni, minden megtalált babzsákot a játékvezetőhöz kell vinni. Egy játékosnál egyszerre egy megtalált tárgy lehet. A játék lezárása: Kincsek megszámlálása. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Dicséret Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nehezíthető a játék azzal, ha a játékosok nem mozoghatnak szabadon: csak törpejárásban, vagy egy lábon szökdelve kereshetik a kincseket. Vagy csak mutogatással kommunikálhatnak egymással (ki-hol keresi a tárgyakat, ki –hol nézte már meg) Nehezíthető a játék azzal, ha megszabjuk, mennyi idő áll rendelkezésre. Egyéb/megjegyzés: A csoportom tagjai nagyon szeretik ezt a játékot. Amikor a délutáni foglalkozások során már nagyon fáradtnak, nyűgösnek látom őket, vagy a rossz idő miatt a szabadidőben nem tudtunk az udvaron lenni, ez a játék mindig segíteni szokott. Mindig más tárgyakat rejtek el. (Pl. építőkockák, jenga játék téglái, színes korongok, ceruzák, stb) Általában több kört kell játszanunk, mert a gyerkőcök is nagyon szeretnek tárgyakat elrejteni, újabb és újabb rejtekhelyeket találni. Megegyezés szerint elrejtő lehet az a játékos, aki a legtöbb elrejtett tárgyat megtalálta, ha mindenki szeretne elrejteni, akkor kiszámolóval, kő-papír-ollóval döntünk. A második játék címe: Harc a jégkirálynővel Tapasztalatok a fenti játékkal kapcsolatban A játék levezetéséhez kis területet jelöltem ki, így a játékosok zavarták egymást, valamint a jégkirálynőnek nagyon könnyű volt mozogni a játékosok között.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Ihász Zsófia Éva