JÁTÉKRA FEL!

Ignáczné Gyöngyösi Csilla: Ragadjunk össze!

  1. A játék neve, címe: Ragadjunk össze!
  2. A játék pedagógiai célja: Érdeklődés felkeltése a népzene illetve komolyzene iránt. Alakuljon ki a zene iránti esztétikai érzékük. Tempótartás zenére, esztétikus mozdulatok kialakítása (kidolgozott, finom, kifejező ). Gyors reakció képesség Figyelemfejlesztés, a hangszerek funkciójának fontossága. Testrészek pontos ismerete. Értelmi képességek fejlesztése (gondolkodás,figyelem, emlékezet, reproduktív képzelet ) Szociális képességek fejlesztése,együttműködés Motoros képességek fejlesztése Éljék át az együttműködés közös örömét. A játék közben törekszem a helyes testtartás használatára. Személyes kontaktus kialakítása gyermek-gyermek/gyermek-felnőtt között. Párba rendeződés, mint matematikai fogalom kialakítása
  3. A játék jellege: Csoport vagy párképző
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A tér szabaddá tétele és behatárolása (adott esetben a nagyméretű meseszőnyeget neveztük ki játéktérnek). A ruházat megigazgatása, különös gondot fordítunk a lábbelik rendbetételére.
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Varázsdob, varázscsengő
  12. Technikai igény: Zenelejátszó
  13. Az előkészítés feladatai: Meseszőnyeg előkészítése A hangszerek előkészítése. A megfelelő népzene vagy komolyzene kiválasztása illetve üzembe helyezése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A szeretetteljes légkör megteremtése. Ének-zene foglalkozás utáni zenehallgatással és kíváncsiságuk felkeltésével motiválom őket.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A zenét magasabb hangerővel elindítjuk, ezzel felkeltve a gyermekek figyelmét. A kezemre egy-egy bábot húzok, ezzel improvizációs táncot kezdek, amivel már fel is keltettem a gyermekek érdeklődését. A gyermekek amikor összegyűltek a szőnyegen a zenét leállítom. A két báb ismerteti a játékszabályt a gyermekeknek és invitálja őket a játékba. A bábokat mindig az adott héten mesélt meseszereplők közül választom ki. Ez esetben a kis kakas és a róka ( Az aranyos tarajos kis kakas).
  17. A játék menete, játékszabályok: A zene ritmusára gyerekek sétálnak vagy táncolnak. Időközönként megszólaltatom a dobot, a dobszó elhangzása után mondom, hogy Pl: összeragadás az orrunkon, összeragadás a homlokunkon, összeragadás a kisujjunkon Stb. A gyermekek ügyesen párt keresve összeragadnak a megadott testrészeiken, addig úgy maradnak amíg meg nem hallják a varázscsengő hangját. Ez a hang az ami megszünteti a varászlatot ( összeragadást ), a gyerekek tovább sétálnak vagy táncolnak, a dobszó újra megszólalásáig. A zene folyamatosan szól a játékidő alatt, de nem túl hangosan.
  18. A játék lezárása: A zene folyamatos lehalkításával tudatom a gyerekekkel, hogy vége van a játéknak. A zene lehalkításának következménye képen a gyerekek törökülésben helyet foglalnak a szőnyegen éppen ott ahol vannak
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Törökülésben ülő gyermekek kezeit egyesével tenyérrel fölfelé fordítom, képzeletbeli szívecskét rajzolok a tenyerükbe a mutatóujjammal, azután a szívecskét bezárva ujjaikat fölfelé görgetve ökölbe zárom és kérem őket, hogy vigyék haza a szívecskéjüket. Dicséret a szívecske rajzolása közben, minden gyereknek mondok egy ráillő dicséretet. Milyen büszke vagyok rád hogy nem csak a barátodat választottad, milyen gyorsan tudtal párt választani, nagyon pontos tudtad a testrészeidet, figyeltél rám, sokat mosolyogtál stb.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A dinamika változtatása, a dob és a csengő helyett a halk-hangos váltakozása. A fiú-fiút, a lány-lányt, vagy a fiú csak lányt választhat párnak. Kosárban elhelyezett kék és piros szalagokból való húzása csukott szemmel, a kihúzott szalagot a csuklójukra kötjük így piros és kék, vagy piros-piros, kék -kék szalagos gyermekek lehetnek párban.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A zene hangerejének megfelelő megtalálása. Ne legyen túl halk, mert nem táncolnak, sétálnak, mozognak szívesen, ne legyen túl hangos mert nem hallják az utasításokat, jelzéseket,hangszereket. jelzéseket.
  22. Egyéb/megjegyzés: Jó hangulat megteremtése. Egy kis humor, vicc beleszövése a játékba. (ragadás a popónkon)
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Ignáczné Gyöngyösi Csilla, (ben05@freemail.hu)