A játék neve, címe: A játék neve, címe: Koboldhajsza
A játék pedagógiai célja: A résztvevők önkéntesen a játék öröméért játsszanak, egymásra figyeljenek, reakció idejük a lehető legrövidebb legyen, fejlődjön hallásuk, kéz-láb koordinációjuk a csúszás-mászás során.
A játék jellege: Energetizáló
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: Egymásra figyeljenek a játékosok, a játék idejére felmosni, fertőtleníteni a padlót, eltávolítani minden olyan eszközt, amely balesetveszélyes.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Gumiszalagra vagy szalagra kötött kis csengő, szembekötő kendő
Technikai igény: Nincs semmilyen technikai eszközre szükség.
Az előkészítés feladatai: Szabaddá tesszük a helyszínt, hogy ott szabad legyen a hely a csúszás- mászáshoz, tudjunk játszani szabadabban. Felrögzítjük a kiscsengőt a szalagra. A kendőket előkészítjük a játékhoz
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekekkel a játék előtt már lehet megismertetni a csengőt, kipróbálhatják bekötött szemmel hogy milyen hangot kell keresni a játék alatt
A játék megnyitása, nyitánya: A játékosok, a kis manók elhelyezkednek a terem különböző részein, a kobold is elfoglalja helyét.
A játék menete, játékszabályok:Alapvetően páros játék, de ha van elegendő mozgástér akár több manó is kergetheti a koboldot. Kiszámolóval válasszuk ki az első manót, majd a másodikat és a többit is így: Mese, mese mátka, est borult a tájra, kobold járhat erre, ki fogja el, hát te. A másik játékos lesz a kobold, aki a mese szerint játékot csenni oson be a házba. Egyedül csak a manó hallja, merre jár, így az ő feladata elfogni a tolvajt. A kobold bokájára gumizzuk vagy kössük fel a kis csengőt, a manónak vagy manóknak pedig kössük be a szemét. A bekötött szemű manókat kísérjük, a terem több különböző sarkára mielőtt elkezdődik a koboldhajsza. Érdemes leszögezni, hogy mindenki csak négykézláb közlekedhet a teremben. Az ügyes koboldnak mindent megkell tennie annak érdekében, hogy a csengő szóljon a lábán és így csalja maga után a manókat. Ha a manónak, manóknak sikerül elkapni a koboldot, szerepet cserélnek.
A játék lezárása: Miután elfogták a koboldot, a játékosok visszajelzése és a körülmények figyelembe vétele után vetek véget a játéknak, jelezve az utolsó előtti és az utolsó játékmenetnél.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a játékosokat, megköszönöm a részvételt, felállva, kört alkotva megfogjuk egymás kezét, s egy szín bemondásával jelezzük, hogyan éreztük magunkat a játékban. Ezután mindenkinek küldök egy puszit, amelyet elkapva a kis szívébe zár.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha többen játsszák a játékot, aki már sorra került, leülhet a padra vagy a szőnyegre, jelezve a többieknek, hogy ő már volt, a játék izgalmának átélését engedve társainak is, hogy ne váljon vontatottá a játék. Ha felnőttek szeretnék játszani, akkor belehet illeszteni több eszközt is pl: asztal, szék, pad, esetleg ágy, amelyekre fel is mászhatnak.
A játékvezető speciális feladatai: Ha kisebbek is vannak a játékban, a térlátásukat s helyzetfelismerő képességüket segítve lehet szurkolni, de halkan hogy a játékot ne zavarják. Segíteni kell a manókat, hogy ne ütközzenek össze, ne menjenek neki e falnak.
Egyéb/megjegyzés: A tapasztalatok azt mutatják, hogy a résztvevők szívesen játsszák, szeretik ezt a játékot.
A játékot lejegyezte: Huszár-Muszka Erika