JÁTÉKRA FEL!

Horváthné Bödecs Lujza: Dundi-Dongó lépeget futó-fogó játék

A játék neve, címe: Dundi-Dongó lépeget futó-fogó játék

A játék pedagógiai célja: Mozgásfejlesztés, figyelem, emlékezet, hallás, ritmusérzék, téri tájékozódás fejlesztése.

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Nem a betonos pályán játszottuk a játékot, hanem inkább füvesebb területen, ha elesnének futás közben, kevésbé veszélyes a talaj. A gyermekek figyelmét felhívtam a játékszabályok ismertetésénél, hogy kezüket, lábukat ne tegyék ki a futó játékosok elé, valamint nem szabad nagyot ütni társuk tenyerébe.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: Méhecske báb

Az előkészítés feladatai: Méhecske báb, vagy plüss beszerzése, esetleg sajátkezűleg papírméhecske készítése.

Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Méhecske készítése, beszélgetés a méhekről, életmódjukról, képek, videók megtekintése közösen, méz kóstolás.

A játék megnyitása, nyitánya: Méhecske báb megjelenítése. Felvettem a kezemre a bábot és a gyerekek között röpködtem vele. Elmondtam nekik, hogy ez a kis méhecske most röppent ide hozzám, virágport szeretne gyűjteni. Segítsünk neki ebben! A ti kezetekben lesz a virágpor, onnan gyűjti össze azt. Viszont a méhecskék csípni is tudnak, akinek a kezében már nem talál virágport, azt megcsípi.( Mondóka utolsó szótagjára ráüt a kezére.) Akit megcsíp a méhecske, annak el kell kapnia a gyorsan repülő méhecskét. Ha ez nem sikerül, ő lesz az új méhecske, aki virágport gyűjt.

A játék menete, játékszabályok:A gyermekekkel alakítunk egy kört. Kezüket hátra kell tenniük. A Dundi-dongó lépeget…mondókára kiszámoljuk, ki lesz az első méhecske, aki megkapja a bábot, és körbejár a körön kívül, miközben a mondókát közösen mondjuk, a bábbal pedig ritmusra megérinti a gyermekek kezét. Annak a kisgyereknek a tenyerébe kell ütnie, akinél a mondóka utolsó szótagja elhangzik.( Ez az él szó.) Akinek a tenyerébe ütöttek, megpróbálja elkapni a tenyerébe ütő társát, aki gyorsan körbeszalad a körön kívül és megpróbál az őt üldöző társa helyére beállni. Ha ez sikerül neki, akkor a társa lesz az új méhecske, ha viszont elkapják, megint ő marad. Mondóka: Dundi-Dongó lépeget, ide-oda nézeget. Ide lép, oda lép, Virágporon, mézen él.

A játék lezárása: A játékot addig játsszottuk, amíg a gyermekek élvezték és motíváltak voltak. A játék végén elmondtam, hogy a kis méhecske nagyon sok virágport gyűjtött. Mivel nem mindenki tudott futni a játék során és nagy a mozgásigénye ennek a korosztálynak, még felajánlottam nekik egy fogócskát a méhecske bábbal. A fogónál volt a báb, akit megfogott, annak átadta, és ő lett a fogó. Ezt is nagyon élvezték.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játékok után elmentünk az udvari ivókúthoz, mert a résztvevők nagyon megszomjaztak a játék során. Ott a gyermekek meg is jegyezték, hogy jó volt ez a kis játék! Máskor is játsszunk ilyet! Megígértem nekik, hogy így lesz!

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet a méhecske helyett más állattal eljátszani, másik mondókával, vagy énekkel kísérve. A futás helyett lehet páros, vagy egy lábon szökdeléssel kergetni a másikat.

A játékvezető speciális feladatai: A játékszabályok betartatása, esetleg többszöri elismétlése.

Egyéb/megjegyzés: A játék szabályait többször el kellett mondanom, mert az utolsó szótagra kellett a társuk tenyerébe ütni, amiről többen megfeledkeztek. Volt, aki a másik irányba kezdett el futni, akkor ismét megbeszéltük, melyik a menetirány. Szerencsére ezek nem zökkentették ki a gyermekeket a játékból. Először úgy terveztem, hogy a bábot felhúzzák a kezükre, de mivel ez lassította volna a játék menetét, inkább csak a kezükbe fogták. Úgy érzem, a kitűzött céljaimat sikerült megvalósítanom a játék során. A gyermekek is jól érezték magukat, jól szórakoztak, szurkoltak egymásnak. A méhecske báb nagyon megtetszett nekik, simogatták, kezükre húzták, játszottak vele.

A játékot lejegyezte: Horváthné Bödecs Lujza