A játék neve, címe: A játék címe: Ropi, Gombóc, Palacsinta (Tűz, Víz, Repűlő játéknak a mintájára)
A játék pedagógiai célja: A mindennapi mozgás megszerettetése. Testséma fejlesztése: személyes zónák alakítása (hanyatfekvés karnyújtással fej fölé, megállsz, leguggolsz) Percepció fejlesztés: térorientáció ( egymás kikerülése) Verbális fejlesztés: felszólító mondat a játék szövege
A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: Arra kell a legjobban figyelni. hogy a helyiség megfelelő nagysággal rendelkezzen. Akadálymentesített legyen!
Résztvevők száma: 21-30 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Eszköz nem szükséges ehhez a verzióhoz!
Az előkészítés feladatai: Az első legfontosabb feladat a tornaterem kiszellőztetése a nagymozgás előtt. Balesetveszélyes eszközök eltávolítása a teremből. Megfelelő lábbeli használat a futások előtt a csúszás veszély elkerülése érdekében.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A nagyobb gyerekek már készen állnak arra, hogy kisebb segítséget nyújtsanak a balesetveszélyesebb eszközök eltávolításában. Segítségnyújtás nélkül átcserélik a nagymozgáshoz megfelelő ruházatot.
A játék megnyitása, nyitánya: A heti témakör a Szénhidrátok körül forog! ( Egészséges-Egészségtelen) Ehhez szorosan kapcsolódik az általam választott játék!
Ropi, Gombóc, Palacsinta
A gyerekek szaladgálnak! Körbe-körbe futkároznak a tornaterembe. Én a Játékvezető leszek a Szakács!
Kerettörténet: Kedves Gyerekek én vagyok a Szakács! Most a kedvenc ételeitekké foglak benneteket varázsolni! Milyen is egy Ropi? Hogyan fekszik a Palacsinta amikor kiesik a palacsinta sütőből? Valójában milyen is egy kerek Gombóc?
A játék menete, játékszabályok:Amikor a Szakács elkiáltja magát, hogy Ropi, akkor a gyerekeknek egyenes háttal mozdulatlanul meg kell állniuk ott ahol a Ropi szót hallják! Amikor azt hallják, hogy Palacsinta, akkor le kell feküdjenek a földre nyújtott végtagokkal. Amikor a Gombóc szó elhangzik, akkor guggoló támaszba kell összegömbölyödniük.
A játék lezárása: Kiugrott a Gombóc a fazékból című vers elmondása!Feszültség levezetés. Sajnos elfogyott az összes Ropi, Gombóc, Palacsinta! Remélem ti is jól laktatok! Nagyon fontosnak tartottam, hogy a gyerekek a foglalkozás után rögtön menjenek inni! Hiszen a folyadék pótlás nagyon fontos dolog egy ilyen nagy fokú nagymozgás után!
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A szabályok betartása, betartattatása a játék folyamán. Megdícsérem a gyerekeket, hogy gyorsan, ügyesen, precízen végezték el az adott szavakhoz tartozó mozgásformákat. Szerintem, véleményem szerint a gyerekek nagyon hamar megértették a feladat lényegét.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehetséges a továbbfejlesztése ennek a játéknak oly módon: Hogy a gyerekek állatokká változhatnak mégpedig Madár , Pók, Rák
A játékvezető speciális feladatai: A játék vezetés során a játékvezető feladata, hogy a játékban résztvevők betartsák a szabályokat, ennek fontosságát az is mutatja, hogy maga a játékot irányító hogy is áll magához a feladathoz. Megfelelő motivációt biztosítsak arra, hogy a játékban lehetőleg minden gyermek részt vegyen. A játékot megfelelően sajátítsák el! Az óvónő legyen kellően felkészült ennek érdekében!
Egyéb/megjegyzés: A Pandémiára hivatkozva a játék során vegyes életkorú gyermekekkel zajlik a játék kipróbálása, mert jelenlegi helyzetben csak ügyeletre van lehetőségünk! Jó volt látni, hogy az idősebb korosztály mennyire segítő szándékkal volt a kisebbek felé!
A játékot lejegyezte: Hengl Annamária