JÁTÉKRA FEL!

Hegedüs Dorottya Johanna: Szópótló

  1. A játék neve, címe: Szópótló
  2. A játék pedagógiai célja: Jelen esetben a szórakozás, de fiatalabb korosztálynál a matematikai és nyelvi fejlesztés.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A székek az asztalhoz cipelésénél figyelni, hogy ne sérüljenek a résztvevők (pl.: ne essenek el, üssék be testrészeiket). Figyelmeztetni őket, hogy a lehető legközelebbi széket mozdítsák. (pl.: tanteremben)
  6. Résztvevők száma: -8,8-14,15-20
  7. Résztvevők életkora: 10+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: 3 dobókocka, 30 szótagkártya, időmérő, papír, toll
  12. Technikai igény: Asztal, szék minden résztvevő számára.
  13. Az előkészítés feladatai: Asztal/pad köré székek elhelyezése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Amíg hoznak széket, addig elindítok egy szóláncot, hogy kellőképpen ráhangolódjanak a játékra.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játékszabály ismertetése.
  17. A játék menete, játékszabályok: Játék menete: Az asztalnál egymással szemben ülnek a játékosok. Az asztal közepén találhatók a szótagkártyák és a 3 dobókocka. Két játékos játszik, a harmadik írja a szavakat. 1 perc áll a játékosok rendelkezésére, hogy minél több szót alkossanak. Ha az adott szótaghoz nem tudnak újabb szótagot adni, húznak egy másik szótagkártyát. Kétszer nem szerepelhet ugyanaz a szó. 1 perc után, akinek több szót sikerült alkotnia, ő játszik azzal a személlyel, aki írta a szavakat, míg nem játszott mindenki. A végén az a játékos nyer, aki a legtöbb szót alkotta. Szabály: Páros dobásnál a szótag elejét kell kiegészíteni úgy, hogy egy értelmes magyar szót kapjunk, Páratlan dobásnál a szótag végét kell kiegészíteni. Ha a dobott számok összege 6 vagy 6-os szám szerepel benne, akkor választhatunk, miként egészítjük ki az adott szótagot. Pl.: CSA –ez a húzott szótag Páros dobásnál: TÓCSA, KACSA, stb. Páratlan dobásnál: CSATORNA, CSABA, stb.
  18. A játék lezárása: Szavak összeszámlálása, nyertes kihirdetése.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Dicséret és köszönet a munkájukért. Játékosok saját maguk és a játék értékelése.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Két vagy több csapatban esetleg egyénileg játszani. Ismeretlen szavakat átbeszélni a játék végén és nehezítésként a szóalkotásnál ugyanannak a szónak továbbfejlesztése. Pl.: CSA –ez a húzott szótag 2 páratlan dobást követően: CSATORNA, CSATORNAFEDÉL
  21. A játékvezető speciális feladatai: Figyelni az időre és a szavak helyességére, a szavak szabálynak megfelelő képzésére.
  22. Egyéb/megjegyzés: A résztvevőknek tetszett a játék és nagyon élvezték!
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Hegedüs Dorottya Johanna