JÁTÉKRA FEL!

Házséné Megyesi Mária: Melyik kisegér bújt el!

A játék neve, címe: Melyik kisegér bújt el!

A játék pedagógiai célja: Ismerjék meg egymást a csoportban. Az újonnan érkező gyerekek beilleszkedésének az elősegítése. Közösségi nevelés. Bátran vállaljanak szerepet, szívesen vegyenek részt a játékban. Biztonságérzet kialakítása az óvónő és a gyerekek közvetlen kapcsolatával.

A játék jellege: Ismerkedős

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A játék előtt megbeszéljük a szabályokat, elmagyarázom a tárgyak /feldísz, saját jellel ellátott egérkés kártyák/ rendeltetésszerű használatát.

Résztvevők száma: 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Cica fejdísz készítése: papír, színes ceruza, olló, lamináló fólia és gép. Saját jellel ellátott egérkés kártyák készítése: papír, ceruza, olló, filctoll, lamináló fólia és gép. Pléd

Technikai igény: Lamináló gép, nyomtató igény szerint.

Az előkészítés feladatai: Cica fejdísz elkészítés /nyomtatás, kivágás/ egérkés kártyák nyomtatása ezekre a jelek felrajzolása, az tartosság miatt a fejdísz és a kártyák laminálása.

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Mindenki kiszínezheti a saját egérkés kártyáját az ügyesebbek a jelüket is belerajzolhatják.

A játék megnyitása, nyitánya: Játékra hívó mondókával történik a játék bevezetése: Kisegér, kisegér, minden lyukba belefér, belefér, belefér, hiszen ezért kisegér. /ezt többszöri ismétlés közben kör alakítása/ ezt követően leülünk a gyerekekkel a szőnyegre. Minden kisgyereknek kiosztom a saját jellel ellátott egérkés kártyáját, amit leraknak maguk elé a gyerekek, ezt követően az Ecc, pecc kimehetsz… című kiszámolóval kiszámoljuk, hogy ki lesz a cica ő kapja a fejdíjszt. Ha ez megvan akkor indulhat is a játék! Elmondom a gyerekeknek, hogy, van egy kiscica közöttünk, a többiekkel kisegerek vagyunk. Az egyik kisegér viszont huncut és el fog bújni a cica elől, őt kell majd megtalálnia a cicának. A cica akkor a legügyesebb ha kitalálja, hogy melyik kisegér huncutkodott.

A játék menete, játékszabályok:A gyerekek körben ülnek, előttük az egérkés kártyájuk. A kiválasztott cicának jól meg kell nézni mindegyik kisegeret, ezután kimegy a csoportból. Amíg a cica kint vár, én kiválasztok egy kisegeret akit bebújtatok a pléd alá, elmondom neki, hogy az fontos, hogy csendben lapuljon a pléd alatt és csak akkor szólaljon meg, ha a cica majd bejön és megkopogtatja a hátát. Ezután a többi kisegérrel hangosan, hogy a cica jól hallja a Jöhet a cica…behívóval behívjuk a cicát a csoportba. A cica a plédhez lép, miközben kopogatja a kisegér hátát hangosan megkérdezi, Melyik kisegér bújt el? Erre annyi választ adhat a pléd alatt lapuló kisegérke, hogy Én vagyok! a hang alapján kell kitalálnia a cicának, hogy ki lehet az. Ha ez nem sikerül, akkor pedig megkérem, hogy nézzen szét a kisegerek között mert van egy egérkés kártya aminek nincs meg a gazdája. Ha megtalálta, akkor azt felveheti a cica és a kártyára rajzolt jelről kitalálhatja, hogy ki lapul a takaró alatt. Ha sikerül kitalálni akkor a következő cica a pléd alatt lapuló kisegér lesz. Ebben a körforgásban a játék többször is lejátszható.

A játék lezárása: Ebben a korosztályban /5 évnél fiatalabb/ nem tart sokáig a megtartott figyelem. Amikor már azt látom, hogy többen izegnek-mozognak a játék közben, akkor a játékot befejezem azzal a mondattal, hogy Látom a kisegerek elfáradtak! Minden kisegérnek és a cicának is pihenni kell! Az egérkés kártyákat összeszedem és egy közös körjátékkal zárom a játékot /Cirmos, cica jajj…/

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék vége után, minden gyereket megdícsérek, hogy ügyes kisegerek és cicák voltak. Ügyesen betartották a játékszabályokat. Ezt követően a gyerekeknek színezőt ajánlok /cicás, egérkés az internetről szabadon letölthető/, ha kiszínezté, az elkészült munkákból kiállítást készítünk a csoportszobában és közösen megtekintjük egymás munkáit.

A játékvezető speciális feladatai: Fontosnak tartom, hogy a játék során folyamatos kontaktust kell fenntartani a gyerekekkel, fontos a folyamatos bíztatás, bátorítás, dícséret. Mivel kiscsoportról van szó a dadusnénit is be lehet vonni a játékba, aki segítségünkre lehet abban, hogy a csoportból kimenő kiscicára figyel!

A játékot lejegyezte: Házséné Megyesi Mária