A játék neve, címe: Erdei manók háza
A játék pedagógiai célja: Koncentráció, figyelem, gyorsaság és reakcióképesség fejlesztése. Valamint társválasztás, együttműködés.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Akadálymentesítéssel egy nagyobb üres terület biztosítása. A gyerekek figyelmét felhívom, hogy helyváltoztatáskor figyeljenek egymásra.
Résztvevők száma: 15-20 fő, 21-30 fő,
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Az előkészítés feladatai: Ha teremben játszuk, akkor úgy rendezzük át, hogy a gyerekek biztonságosan tudjanak szaladni.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Ehhez a játékhoz nincs szükségünk tárgyi előkészületekre.
A játék megnyitása, nyitánya: Ráhangolódás a játékra a kerettörténettel: Ma egy erdőbe varázsollak benneteket, ti lesztek az erdei manók! Alkossatok 3 fős csoportokat!
A játék menete, játékszabályok:Két gyermek a kezük magasban való összeérintésével kunyhót képez. A harmadik beáll a kunyhó alá, ő az erdei manó. Az a gyerek, akinek nem jutott kunyhó 3 parancs közül választhat: költözés, kunyhóépítés, földrengés. Költözés: a manóknak új kunyhót kell keresniük. Kunyhóépítés: az erdei manók a helyükön maradnak. A kunyhókat képező gyerekeknek egy másik manó fölött új kunyhót kell képezni egy új párral. Földrengés: a manók is, és a kunyhók is új helyet keresnek maguknak. Az utasítást mondónak pedig mindig gyorsan be kell állnia a játékba valaki helyére. Aki kimarad, az mondja a parancsot. Az a legügyesebb gyerek/ek, aki nem adott parancsot.
A játék lezárása: A játékot többször lejátszuk az élményért. Akkor vetek véget a játéknak, ha látom, hogy fáradnak vagy esetleg már kezd unalmas lenni a gyerekeknek. Lezárom a kerettörténetet: Úgy látom a manók jól érezték magukat az erdőben. Jelentkezzen, akinek tetszett ez a játék!
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Nézzük, ki volt a legügyesebb közületek, ki az, aki nem mondott utasítást? Ők voltak a leggyorsabbak, legügyesebbek! Tapsoljuk meg őket!
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet úgy variálni, hogy a játék elején megmondom, hogy most páros lábon szökkeléssel mehetnek, vagy tyúklépéssel, óriáslépéssel, jobb lábon szökdelve, stb Természetesen ekkor az utasítást adó gyerek is csak így közlekedhet.
A játékvezető speciális feladatai: Játék elején felhívtam a figyelmüket a távolságtartásra ( nehogy megüssék egymást), és az óvatos futásra. Végig figyeltem a szabályok betartására.
Egyéb/megjegyzés: A gyerekeknek nagyon tetszett ez a játék, a variációkkal is játszottuk. Kérték, hogy máskor is játszuk 🙂
A játékot lejegyezte: Havasiné Jakus Beáta