JÁTÉKRA FEL!

Györgyiné Jávorka Barbara: Libikóka

A játék neve, címe: Libikóka

A játék pedagógiai célja: A résztvevők működjenek együtt, figyeljenek egymásra koncentráljanak.

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: közepes

Szükséges biztonsági intézkedések: Lehetőleg olyan helységben kell játszani, ahol az esetlegesen leboruló székek nem tesznek kárt a padlóban. Párnázott székek előnyben, illetve padlószőnyeg vagy linóleumborítású helységek. Zárt cipőben ajánlott játszani. A játékosok figyelmét fel kell hívni a balestveszélyre.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: Minden résztvevő számára egy szék.

Az előkészítés feladatai: A terem berendezése (annyi szék, amennyi játékos) úgy, hogy körben legyenek a székek kb. fél méterre egymástól, és a székek mögött is legyen kb. 2 méter szabad hely, hogy a játék közben a játékosok hátra tudjanak lépni.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Maguk a résztvevők is kialakíthatják a játék helyszínét.

A játék megnyitása, nyitánya: A játékosok körben állnak. Minden játékos előtt ott van a széke. A játékvezető az egyik szék mögé állva vezeti be, és mutatja be a játékot:

Előfordult már veletek hogy valahogy elvesztettétek az egyensúlyotokat, megborultatok, kicsúszott alólatok a talaj? Most a székek benneteket szimbolizálnak. Csak a mellettetek álló társatokra számíthattok, hogy ne legyen baj…

A játék menete, játékszabályok:Kérlek benneteket, hogy az előttetek álló széketek támlájára hátulról tegyétek rá a jobb kezeteket, a balt pedig tegyétek a hátatok mögé. Most így billentsétek meg magatok felé a széket úgy, hogy a két első lába a levegőben legyen. A feladat az lesz, hogy az óra járásával megegyező irányban át kell fognotok a tőletek jobbra álló játékos székének támlájára úgy, hogy egyik szék sem billenhet vissza a négy lábára, nem tolhatjátok a székeket olyan közel egymáshoz, hogy a két szék összeérjen. A székek közötti távolság maradjon meg. A billenés mértékét és azt, hogy pontosan hogyan fogtok rá a szék támlájára ti határozzátok meg, viszont a székek csak a jobb kezetekkel érintkezhetnek, pl. nem érhetnek a combotokhoz, vagy egyéb más testrészetekhez. Érthető a feladat? Van kérdésetek? Kérlek benneteket, hogy beszéljétek meg, hogyan fogjátok végrehajtani a feladatot. A cél az, hogy a kitalált technikával egy kört írjon le minden játékos, azaz az előbb említett szabályok betartásával visszakerüljön az eredeti székéhez. Ha csak egy szék is visszabillen, vagy egyéb szabálytalanság történik, újra kell kezdeni a kört. A megbeszélésre egy percetek van. Játékra fel! 🙂

A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha sikerült minden játékosnak egy kört leírva visszakerülni a székéhez.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A csoport megdicsérése. Esetleg egyes játékosok kiemelése. Feldolgozás kérdésekkel: Hogy éreztétek magatokat? Mi okozott nehézséget? Miért? Mi volt könnyű a játékban? Döntsd magad felé a széket annyira, amennyire tetszett a játék. Ha teljesen ledöntöd a padlóra, akkor tetszett a legjobban.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játék további nehezítésének fokozatai: nem jobb, hanem bal kézzel kell ráfogni a székre, ha jobb kézzel játszák, akkor jobbra indul a kör, ha bal kézzel játszák, akkor balra, messzebbre tesszük a székeket egymástól. Könnyítés, pl. fiatalabb vagy nem annyira ügyes játékosok esetében: két kézzel is meg lehet fogni a széket.

A játékvezető speciális feladatai: Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a játékosok ügyeljenek arra, hogy a hátra billenő szék ne essen a lábukra. A játék cipőben ajánlott játszani, nyáron szandálban, papucsban, mezítláb balesetveszélyesebb.

A játékot lejegyezte: Györgyiné Jávorka Barbara