JÁTÉKRA FEL!

Gyengéné Bakai Judit: Kukacgyűjtögető /mozgásos értelemfejlesztő szabályjáték/

  1. A játék neve, címe: Kukacgyűjtögető /mozgásos értelemfejlesztő szabályjáték/
  2. A játék pedagógiai célja: Párválasztás, színazonosítás /színek megnevezése/, gyorsaság, ügyesség, állóképesség fejlesztése, számosság /több, kevesebb, ugyanannyi fogalmak alkalmazása/ megállapítása.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Fel kell hívni a gyerekek figyelmét, hogy kukacgyűjtés közben vigyázzanak a saját, és társaik testi épségére.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: -5
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Különböző színű krepp papírból sodort „kukacok”/piros, sárga, kék, zöld/, papírtálcák,madárcsicsergés hangfelvétel.
  12. Technikai igény: CD lejátszó, lényeges a megfelelő hely, tér kialakítása.
  13. Az előkészítés feladatai: A helyszín kialakítása, biztonságos, balesetmentes környezet megteremtése, a játék eszközeinek előkészítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Kerettörténet elmesélése: A madárfióka Az udvari vén tölgyfán lakott madármama és madárpapa, fészkükben nevelgették apró fiókájukat, akik nem régen kelt ki a tojásból. Madármama és madárpapa eleséggel látta el a folyton éhes madárkát. Madárka nagyon szerette, a kukacokat, hernyókat, legyecskéket. Amikor megéhezett hangos csicsergésbe kezdett, és a madárszülők indultak eleséget gyűjteni.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Most ti is madármama, vagy madárpapa, vagy madárfiókák lesztek.
  17. A játék menete, játékszabályok: Mindenki párt választ magának. A külső körbe a fiókák állnak tálkával a kezükben. A belső körbe velük szemben a madármama, ill. madárpapa áll. A kör közepére különböző színű kukacokat szórtam. Jelre minden madármama és madárpapa elindul kukacokat gyűjteni. A madárcsicsergésre indul az eledel gyűjtése. A fiókák együtt csiripelhetnek, hiszen ők már nagyon éhesek. Az összegyűjtött kukacokat vigyétek a fiókáitok tálkájába. Az a legügyesebb madárszülő, aki a legtöbb kukacot gyűjti a fiókájának. Indulhat a játék!
  18. A játék lezárása: Nézzük meg, kinek mennyi kukacot sikerült gyűjtenie! Jelen esetben, mivel 3-4 éves korosztályról van szó, becsléssel állapítjuk meg a gyűjtött kukacok mennyiségét.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Tálkák összehasonlítása, kinek van több, kinek van kevesebb? Milyen színű kukacokat sikerült gyűjteni? Szerintetek melyik fióka lakott jól a legjobban? Melyik maradt egy kicsit még éhes? Ügyesek voltatok! Most játsszuk el úgy a játékot, hogy cserélünk, a fiókák lesznek a madármamák, ill. madárpapák. Madárcsicsergésre indul a kukacgyűjtés! Igyekezz minél több kukacot gyűjteni, hogy a te fiókád ehessen a legtöbbet!
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Idősebb korcsoportban a madármama csak egy színű kukacot gyűjthet, azt viheti a fióka tálkájába!Az összegyűjtött kukacok számosságát, már nem becsléssel állapítjuk meg, hanem számlálással, alkalmazzuk a több, kevesebb, ugyanannyi matematikai fogalmakat
  21. A játékvezető speciális feladatai: Folyamatos motiváció nyújtása, buzdítás, dicséret alkalmazása, megerősítés alkalmazása.
  22. Egyéb/megjegyzés: A gyerekek nagyon kedvelték ezt a játékot, többször kérték az ismétlését.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Gyengéné Bakai Judit
  25.