JÁTÉKRA FEL!

Gedeonné Mergenthaler Réka: Csata a vírusok ellen

A játék neve, címe: Csata a vírusok ellen

A játék pedagógiai célja: Ez a játék elsősorban arra szolgál, hogy egy együtt dolgozó, tanuló csoport tagjai között oldja a feszültséget, könnyebben létesítsenek a tagok egymással kapcsolatot. Mindemellett erősíti a csoportok tagjai közötti együttműködést, figyelmet, koncentrációt igényel. Mozgásos feladat, kiválóan alkalmas vetélkedőkre, iskolai rendezvényekre. Nem utolsó sorban pedig nagyon szórakoztató.

A játék jellege: Csoport- vagy párképző

A baleseti kockázat szintje: közepes

Szükséges biztonsági intézkedések: Nem igényel különösebb biztonsági intézkedéseket. Egy dologra érdemes figyelni, a megfelelő lábbelire, sportos ruhára.

Résztvevők száma: 15-20 fő, 21-30 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: A két csapatra osztott tagok létszámának megfelelő felfújt lufik madzaggal és újságok.

Az előkészítés feladatai: A kerettörténet kitalálása az adott tematikának (rendezvény, iskolanap témája) vagy az éppen aktuális valóságos helyzetnek (pl.: pandémia) megfelelően. A csapatok nemnek, kornak megfelelő beosztása arányosan, azaz nagyjából egyforma „erősségű” csapatok kialakítása, azonos létszámmal. Ezután a lufikat fel kell fújni.

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Az előkészítésbe teljes egészében bevonhatóak a résztvevők.

A játék megnyitása, nyitánya: A résztvevőket először még nem osztom csapatokra, hanem együtt mesélem el a kerettörténetet nekik. Ezután kezdődik meg a játék. A játék kerettörténete jelen esetben ez volt: Sajnos a pandémia időszakában úgy érezzük, mindannyian harcolunk egy ellenség ellen, ami ráadásul nem látható. Mi védjük magunkat, de a „vírusok” támadnak. Mennyivel jobb érzés, ha az ellenség láthatóvá válik. De miközben védekezünk, a támadókat le is kell „bénítani”. Most ezt a harcot játékossá tesszük, hiszen jó, ha megpróbálunk kicsit játszani, mozogni ebben a nehéz időszakban.

A játék menete, játékszabályok:Ezután két csoportra osztom a részvevőket, egy előzetes beosztás alapján. Az egyik csapat tagjai (akik védik magukat a betegséggel szemben) a felfújt lufit a bokájukra kötik úgy, hogy az kb. egy 40 cm-rel lógjon róla. A másik csapat tagjainak egy összetekert újságot kell a kezükbe tartaniuk. Felsorakoznak egymással szemben a csapatok tagjai, egy vonalban, feszült csendben, a csata előtt. A játékvezető elmondja, hogy megadott jelre szabadon mozoghatnak a csapattagok, ahol a cél az ellenfél legyőzése. Ez akkor történik meg, ha kipukkan a lufi, vagy ha az újságot elveszik. Tehát a csata közben a vírusoktól el kell venni a támadás eszközét, de közben védeni kell az életet, azaz a lufit. A vírusoknak pedig úgy kell legyőzniük a másik felet, hogy maguk közben életben maradjanak, azaz az újságot ne vegyék el a kezükből.

A játék lezárása: Addig tart a játék, amíg az egyik csapat tagjai kiesnek, vagy ha túl hosszúra nyúlik (vagy netán túl vaddá válik a játék), akkor pedig a játékvezető szavára áll le a csata, és értelemszerűen az a csapat nyer, ahol több tag maradt játékban. Fontos, hogy utána összeszedjük a szemetet, főként a kipukkasztott lufik maradványait.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén mindkét csapatot megdicsérjük, főként akkor, ha tudtak csapatban, azaz együttműködve, egymásra vigyázva játszani. Ha verseny egyik állomásként játszottunk (volt erre példa), akkor pontszámra váltjuk a csapatok eredményét a játékban maradtak számának függvényében.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A csoportok beosztásának metódusát is lehet játékossá tenni; pl.: találják meg a lufisok egymást úgy, hogy én cetliket adok nekik, amin szerepel, hogy ők melyik csapatba tartoznak. Ezt csak ők láthatják, így meg kell találniuk a csapattagjaikat mondjuk egy előre megbeszélt jel alapján, némán. pl.: a lufisok fogjanak kezet a másikkal, az újságosok irtózzanak a kézfogástól. Ez egy jó ráhangoló feladat. A kerettörténet variálható a végtelenségig. Játszható például ez a játék 15-15 fővel egy március 15. ünnepség keretében, ahol az akadályverseny egyik állomása lehet. Itt természetesen a magyarok harcolnak a császári seregekkel. Az is egy variációs lehetőség, hogy a csapatok csak egyikénél van védendő dolog pl. csak lufi van a lábra kötve, a másik csapatnál nincs a kézben újság. Ebben az esetben kicsit vadabb és dinamikusabb, gyorsabb lehet ez a játék. Nagyon szórakoztató az is, ha zene szól a játék alatt, és a játék végét a zene elhallgatása jelzi. Sőt ki lehet a csata egy-egy pillanatát ezzel az eszközzel merevíteni is.

A játékvezető speciális feladatai: A legfontosabb speciális feladat itt az, hogy vigyázzunk a résztvevők testi épségére, és azonnal közbelépjünk, ha durvaságot tapasztalunk.

Egyéb/megjegyzés: A karantén miatt a családtagjaimmal, a saját kertünkben vezettem le a játékot.

A játékot lejegyezte: Gedeonné Mergenthaler Réka