JÁTÉKRA FEL!

Garadnainé Elek Gizella: A MÉZESKALÁCSRA ÉHES KOBOLDOK

  1. A játék neve, címe: A MÉZESKALÁCSRA ÉHES KOBOLDOK
  2. A játék pedagógiai célja: A résztvevők figyelmének, koncentrációjának fejlesztése. Érezzék jól magukat és hangolódjanak a közelgő ünnepekre.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A játékosok figyelmének felhívása a fegyelmezett játékra. Folyamatosan figyeljenek egymásra, kerüljék a fegyelmezetlenséget, durvaságot.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Igazi mézeskalács-figurák, 2 db kobold sapka, 10 db kendő a gyermekek szemének bekötéséhez
  12. Technikai igény: 1 db kis asztalka, amin a mézeskalácsokat elhelyezzük
  13. Az előkészítés feladatai: Kellékek elkészítése: mézeskalács megsütése, manókalapok elkészítése, szemkendők megvarrása. A tanterem átrendezése, a padok összetolása.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Karácsonyi dalok, versek, felelevenítése. Beszélgetés más népek szokásairól, hagyományairól.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Köralakítás, a játék kerettörténetének (keretmeséjének) elmondása. „Álljunk körbe úgy, hogy a szomszédunk és köztünk legyen egy kis távolság!” „Hallottatok-e már arról, hogy karácsonykor hogyan bosszantják a manók a görögöket? A legenda szerint a föld mélyén lakó gonosz manók, más néven koboldok karácsonykor előbújnak a Föld gyomrából és az óvatlan családoknak bosszúságot okoznak: törnek, zúznak, elveszik az emberek elől az ennivalót. Ezért távol kell tartani őket a háztól. Mai játékunkkal ezt a legendát fogjuk feleleveníteni, címe: „ A mézeskalácsra éhes koboldok”
  17. A játék menete, játékszabályok: A kör közepére, egy kis asztalra, mézeskalácsokat helyezünk el. A játékosok közül kiválasztunk két koboldot, akik a körön kívül helyezkednek el. A többiek szemét bekötjük szemkendővel. A feladat az lesz, hogy a koboldok próbáljanak beosonni közöttünk a körbe, mézeskalácsot lopni. Aki észreveszi, hogy valaki besurrant mellette, „csípje el” a mézeskalács tolvajt és küldje őt a körön kívülre vissza. Egy „menetnek” akkor lesz vége, ha mindkét koboldnak sikerült mézeskalácsot lopnia. A koboldok „sikerült” kiáltással jelezzék, ha megszerezték a zsákmányt.
  18. A játék lezárása: A játékot addig játsszuk, amíg minden gyermek kipróbálhatja a kobold szerepét is, és sikerül mézeskalácsot szereznie.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játékosokat megdicsérem. A megszerzett mézeskalácsokat jutalmul elfogyaszthatják, közben pedig elmesélhetik, hogyan érezték magukat játék közben.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Legközelebb megpróbáljuk szemkendő nélkül a játékot eljátszani.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Amennyiben játék közben hibákat, szabálytalanságokat fedezek fel, közben is elmondom a szabályokat. Folyamatosan felhívom figyelmüket a becsületességre, a tisztességes játék tevékenységre.
  22. Egyéb/megjegyzés: A résztvevők nagyon élvezték a játékot, boldogan és lelkesen meséltek róla az értük jövő szülőknek.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Garadnainé Elek Gizella