JÁTÉKRA FEL!

Galambos Emese: Luxus vonat

  1. A játék neve, címe: Luxus vonat
  2. A játék pedagógiai célja: - csapatépítés - egymás megismerése és elfogadása - egymásra figyelés - koncentráció fejlesztés - együtt mozgás
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy amikor hátra dőlnek, figyeljenek a hátuk mögött ülőre és a magukra is, nehogy túl erősen ütközzenek egymásnak. Aki nem szeretne részt venni, vagy nem szereti a közeli testkontaktust, az megfigyelő marad.
  6. Résztvevők száma: -8,8-14
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Nem szükséges kellék a játékhoz, esetleg egy szőnyeg, amin mindannyian elférnek egymás mögött ülve
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Biztosítani kell egy hosszabb szabad teret, ahol egymás mögött ülve elférnek a játékosok, esetleg szőnyeget leteríteni.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Beszélgetés a közlekedési eszközökről, utazásról
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Kerettörténet elmesélése: sok közlekedési eszközt megismertünk a héten, menjünk el kirándulni egy luxusvonattal! Hová menjünk? Ültetek már vonaton? És luxusvonaton? Kíváncsiak vagytok rá?
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok terpeszülésben szorosan egymás mögé ülnek (Jó motiváció, ha van egy túl eleven vagy éppen túl passzív gyermek, hogyha megkérjük őt arra, hogy legyen mozdonyvezető, azaz a legelső.) Segítek mindenkinek beszállni, elhelyezkedni. (néhány játék után már egyedül is tudják) Indul a luxus vonat, masszázs ülések vannak: masszírozd meg az előtted ülő hátát, vállát! ("Adok-kapok" elv) A masszírozás után továbbra is fogjuk egymás vállát. Indul a vonat, mondom a mondókát (néhány alkalom után már ők is tudják): „Sima út, sima út, sima út, sima út” (ekkor jobbra balra dülöngél mindenki, egymásra figyelve lehetőleg azonos irányba, a vonatvezető, azaz az első játékos mutatja az irányt) „Göröngyös út, göröngyös út, göröngyös út” (ülve rázkódik mindenki) A játékvezető „Kátyú” felkiáltására mindenki hátradől a mögötte lévő ölébe. 2-szer, 3-szor (vagy igény szerint) játszhatjuk Helyet is cserélhetnek, a "mozdonyvezető" hátra vagy középre megy.
  18. A játék lezárása: 2-3 kör után megérkeztünk az úti célunkhoz, remélem mindenki jól utazott. Gyertek velem legközelebb is vonatozni!
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Ezután lehet más játékot játszani, akár mozgásosat, akár ülős játékkal folytatni. Vagy lehet ez a játékok vége, levezető játék és beszélgetést indítani: milyen érzés volt mást masszírozni? Milyen érzés volt amikor téged masszíroztak? Milyen érzés volt más ölébe dőlni? Milyen érzés volt, hogy beledőltek az öledbe?
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: További közlekedési eszközökkel kapcsolatos játékok/mozgások, pl.: bicikli, csónak, repülő
  21. A játékvezető speciális feladatai: Felhívni a figyelmet a biztonságra és az egymásra figyelésre. Valamint arra, hogy aki nem szeretne részt venni, az megfigyelőként vegyen részt, és ha van kedve bekapcsolódhat a következő körben.
  22. Egyéb/megjegyzés: A kisebb gyerekek (óvodás és kisiskolás korúak) szívesen játsszák, nevetés a vége többnyire.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Galambos Emese