JÁTÉKRA FEL!

Gál Zsuzsanna: Csendes gyilkos

A játék neve, címe: Csendes gyilkos

A játék pedagógiai célja: Gyermekek és felnőttek számára egyaránt kikapcsolódás,örömszerzés, kicsik számára önkontroll,és figyelem fejlesztése.

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A játék nem fizikai aktivitás,így alacsony baleseti kockázatú.A játékvezető ügyesen tudja irányítani,hogy kis gyermekek részvétele esetén cserélődjön a rendőr és a gyilkos szerepe,ne csak a szerencse döntsön a kiválasztásnál.Így a gyerekek motiváltabbak lehetnek a játékban, nem lesz csalódottság azokban,akik nem kapnak lehetőséget ezekre a szerepekre.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő, 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: A játékhoz kártyák készülnek,annyi,ahány résztvevő van.Egy kártyán a rendőr,egyen pedig a gyilkost jelölő grafika szerepel, a többi egy semleges jel.Érdemes sok kártyát készíteni,hogy szabadon bővíthető legyen a résztvevők köre.

Technikai igény: A játékot akár állva, a fűben ülve is lehet játszani,de kényelmesebb széken ülve.

Az előkészítés feladatai: A játékhoz szükséges kártya előkészítése, megfelelő méretű szabad tér kialakítása, keresése,esetleg székek körbe rendezése.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Gyermekek esetén kipróbálhatjuk,ki tud kacsintani,minél ügyesebben gyorsabban.Segíthetnek a terem,helyszín kiválasztásában, berendezésében, valamint valamelyik résztvevő a kártyák kiosztásában,amit körönként változtathatunk.Nagyobbak,felnőttek esetén ismert rendőr,detektív figurák,filmszereplők bevonása a kerettörténetbe.

A játék megnyitása, nyitánya: Félelmetes gyilkos tartja rettegésben a várost,aki már a pillantásával is ölni tud.De egy kiváló detektív/titkos ügynök/(Colombo,James Bond,stb)mindent megtesz,hogy megállítsa,leleplezze,és megbüntesse a gazembert.

A játék menete, játékszabályok:A játék lényege,hogy a gyilkosnak kacsintással kell eltenni láb alól áldozatait.A detektívnek pedig kik kell nyomoznia,ki lehet a gaztevő.A szerepeket a szerencse dönti el,kártyákból húzzák ki a résztvevők. Körben foglaljanak helyet a játékosok,hogy mindenki minél jobban láthassa az összes társát.Mindenki húz egy kártyát.Aki a rendőr figurát húzza,jelentkezzen.Az ő szerepe nyilvános. A gyilkosnak és a lehetséges áldozatoknak hallgatniuk kell arról,milyen kártyát húztak. A játékvezető: Játék indul! felszólítására kell elkezdenie a gyilkosnak a kacsintással való öldöklést,úgy,hogy lehetőleg a rendőr ne vegye észre kilétét. Akit a gyilkos lekacsint:Meghaltam! mondat kimondásával,és kézfeltartással jelzi,és hátrébb lép, vagy tolja a székét. A rendőrnek három lehetősége van tippelni.Ha harmadszorra sem találja el,vagy a gyilkos minden résztvevőt lekacsintott, a gyilkos győzött.Amennyiben sikerül felfedni kilétét, a gyilkos zálogot ad. Több kört is lehet játszani,a játék végén a gyilkos :Mit érdemel az a bűnös,akinek a záloga a kezemben van? kérdésre a résztvevők ötletei alapján kitűzött mókás feladatot végrehajtva visszakaphatja a zálogot.

A játék lezárása: A játékból érdemes több kört játszani,hogy a szerepek cserélődjenek.Abban az esetben,ha a rendőr nem tudja kitalálni a gyilkos kilétét,és a gyilkos bátortalan,fél,hogy lelepleződik,és lassú emiatt a játék folyamata,a játék lezárható úgy is,hogy időkorlátot állítunk fel, megszámoljuk,ennyi idő alatt hány áldozatot szedett a gyilkos.Ez motiválhatja is a résztvevőket,versenyhelyzet alakulhat ki.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék jutalma maga az élmény, a szórakozás.A játékvezető megköszöni a részvételt, valamint megkérdezheti a játékosokat,jól érezték-e magukat, szeretnének -e legközelebb ilyen játékot játszani. Volt-e valami,ami nem tetszett benne,lehetne -e azon változtatni,ha igen,hogyan.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Amennyiben a résztvevők nem ismerték egymást a játék előtt,vagy nem mindenki ismeri a másikat, a játék kiegészíthető azzal,hogy a lekacsintott áldozat elmondja a nevét is.Pl:Tamás vagyok,meghaltam. Aki a rendőr kártyát húzza,jelentkezik,és pl.azt mondja: Róbert hadnagy vagyok…a gyilkosnak pedig a végén el kell ismételnie az áldozatai nevét.Így ismerkedős játék is lehet.

A játékvezető speciális feladatai: A játékvezető maga is játszhat,de kiadhatja a feladatait a résztvevőknek.A kártyaosztást, a zálogkiváltás levezetését, az áldozatok megszámolását, az idő mérését időkorlát bevezetése esetén.Így bevonhatja a játékosokat a játék szervezésébe.

Egyéb/megjegyzés: Akár már 6 éves gyerekek is játszhatják,de ideálisabb lehet 7-8 éves kortól, felső korhatár nincs.Az ideális létszám 8-10 főtől indul,és 15-20 fő a maximuma.Több résztvevő esetén túl hosszú, 8-nál kevesebb esetén túl rövid lehet a játék.

A játékot lejegyezte: Gál Zsuzsanna