JÁTÉKRA FEL!

Fóti Nóra: Légycsapós játék

A játék neve, címe: Légycsapós játék

A játék pedagógiai célja: Szavak, fogalmak

A játék jellege: Kommunikációs

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A játékosoknak el kell magyarázni a játékszabályokat, hangsúlyozni kell, hogy a légycsapót csak a kártyák leütéséhez szabad használni.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: A játékosok számának megfelelő darab légycsapó Képkártyák (különböző színű legyek), szókártyák, számkártyák, stb.: min. 10-10 db / csapat

Technikai igény: csapatonként 1 db asztal

Az előkészítés feladatai: Az előkészület a kártyák elkészítését jelenti

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: a kártyákon szereplő „ismeretanyag” átismétlése

A játék menete, játékszabályok:(A játék eredeti változatát a https://hellosplendid.com/2017/07/printable-fly-swatter-game.html oldalon (letöltve 2021.01.18. 14:45) találtam. Ebből alkottam meg a saját ötleteimet.) A játékot 3-4 fős csoportban játsszuk. Minden csapat körbeáll egy asztalt, melyen szétterítve képpel felfelé elhelyeztük a már előre elkészített kártyákat. A játékosok mindegyike kap a kezébe egy műanyag légycsapót. A légycsapót az arcuk előtt tartva a játékosok meghallgatják, hogy a játékvezető melyik színt mondja ki. Amint a játékvezető kimondta a színt, a játékosok lecsapják az azonos színű legyet. Amelyik játékos a leggyorsabb volt, és legelőször csapta le a megfelelő színű legyet, magához veszi a kártyát. A játék végén az a játékos nyer, akinek a legtöbb kártyája összegyűlik.

A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, amikor már csak egyetlen egy darab kártya maradt az asztalon.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ezt a játékot angolul játszom először 1. osztályban, amikor a színeket tanulják a gyerekek. Későbbiekben is játszuk ezt a játékot, de már pl. az angol ABC betűivel, szómagyarázatokkal (ld. videó), az angol igék múlt idejével, harmadik alakjával, stb. Más tantárgyból is alkalmazható: – matematika: összegek, különbségek, szorzó-, bennfoglalótábla – természettudományos tárgyak: fogalmak, mértékegységek, képletek – történelem: évszámok

A játékvezető speciális feladatai: Gyakran előfordul veszekedés (főleg a kicsiknél), hogy ki is csapta le a kártyát először. Erre mindenképpen figyelni kell. Fel kell hívni a játékosok figyelmét arra, hogy azé a kártya akinek a légycsapója legalul van, de egymást kitúrni nem ér!

A játékot lejegyezte: Fóti Nóra