JÁTÉKRA FEL!

Ferencziné Jenei Tünde: Róka-móka

A játék neve, címe: Róka-móka

A játék pedagógiai célja: Nagymozgások fejlesztése járás, futás közben. Versenyhelyzet, kitartás, kudarctűrőképesség, egymásra figyelés.

A játék jellege: Energetizáló

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom az ovisaim figyelmét arra, hogy futás közben, vigyázzanak egymásra, és a nagyok a kisebbekre nehogy fellökjék egymást.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 21-30 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Kicsi plüss róka

Technikai igény: A Játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.

Az előkészítés feladatai: A szabadjátékban használt játékok elpakolása, biztonság érdekében csoportszoba bútorainak elforgatása, a nagyobb helyhasználat miatt.

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Énekszóra rakodás:

Rakodás, rakodás, rakodik minden óvodás Rakodunk, rakodunk, a szőnyegen találkozunk.

Elhelyezkedünk a szőnyegen körben, törökülésben ülve a következő mondókára:

Erdő, erdő meseerdő mese benne tizenkettő itt kopogtat most is egy, gyere gyorsan hallgasd meg

A játék megnyitása, nyitánya: Ráhangolodás a játékra a következő mesével: Hogyan csapta be a róka a kakast?

Nem sokkal a csigával folytatott versenyfutás után elfogta a rókát az éhség. Tudott a faluban egy udvart, ahol egy olyan kakas vigyázott tizenkét tyúkra, amelyik a jobb szemére vak volt. Látta a róka, hogy éppen egy héja köröz az udvar felett. Még képes elhalászni az orrom elől a pecsenyét ez a madár, ha meg nem előzöm – gondolta a róka, és gyorsan odafutott. A kakas meghallotta a lépteit, és látta azt is, hogy közelít, odakiáltott hát a tyúkoknak, hogy vigyázzanak. – Kedves időjelző, semmi okod, hogy óva intsd tőlem a tyúkjaidat, hiszen azért jövök, hogy megmentselek benneteket. Nézz csak föl a bal szemeddel, akkor mindjárt meglátod a héját, aki minden erejével arra igyekszik, hogy megehessen benneteket. A kakas erre felnézett, és annyira megrémült, mikor feje felett meglátta a héját, hogy alig volt képes jelt adni a tyúkoknak a menekülésre. – Most már láthatod, milyen jóakarótok vagyok! De még további tanújelét is adhatom a barátságomnak. Két szemmel biztosabban látnál, mint fél szemmel, így hát, ha akarod, szívesen meggyógyítom a hályogot a jobb szemeden. Akkor aztán, bármikor jöjjön is a héja, észreveszed, és meg tudod védeni tőle a tyúkjaidat. Csak annyi az egész, hogy meg kell csókolnom a szemedet, és akkor nyomban meggyógyul, mivel én isten küldötte vagyok. A kakas tudta, hogy ebben a sövénykerülőben nem lehet igazán megbízni, de annyira elbódította az a reménység, hogy a szeme rendbejöhet, hogy odatipegett a rókához, és csókra nyújtotta neki a szemét. A róka azonban elkapta a nyakát, és megfojtotta a kakast. És mivel ilyenformán a tyúkok védelem nélkül maradtak, szépen elhordta őket egymás után.

Nos kicsikéim most elvarázsollak titeket ti lesztek a tyúkocskák, a szőnyeg, pedig ahol ültök a tyúkól lesz. Egy valaki közületek a ravasz róka, aki itt ólálkodik a tyúkudvarban, s kerülget titeket, sajnos kakas, azaz védelem nélkül maradtunk, mert azt sikerült a rókának a ravaszságával elkapnia, így magunknak kell megvédenünk magunkat. De ne féljetek kis ügyességgel sikerülhet elkergetni a rókát.

A játék menete, játékszabályok:Mindenki az egyik kezét rakja be a körbe, ökölbe szorítva és kiválasztjuk (kiszámoljuk) ki lesz a róka. Róka kiválasztása a következő mondókára: Ravasz róka mi kell neked? tarkabarka csibét kérek nem kapsz csibét! Egy kettőre szaladj vissza az erdőbe! Akire esik a mondóka vége az lesz a róka. Ti maradjatok körben ülve, kezeteket tegyétek a hátatok mögé. A róka a tyúkok, vagyis, ti körűlőttetek ólálkodik. Próbál tyúkot lopni, de ti szorosan ültök egymás mellett. A róka kezében egy kis rókával úgy sétál, hogy megérinti egymás után a tenyereteket. Közben a következőt mondjuk. Ez az éhes róka-bóka belopózott a tyúkólba. Jár a róka lába, előre meg hátra. Libeg-lobog a farka tipeg-topog a lába, tyúkot enne vacsorára. Fuss el róka, fuss ide, mert elkaplak ízibe! Ekkor a róka belerakja a kisrókát annak a tenyerébe, akinél véget ért a mondóka, és futásnak ered, akinél a róka van fut utána és próbálja elkapni. Akit elkapott az kiesett a játékból, és a tyúkból lesz az új róka.

A játék lezárása: : Addig tart a játék amíg minden tyúk, rókává nem válik, s így elfogy minden tyúk. Majd a bent maradt róka leül a szőnyeg közepére, a tyúkok, vagyis ti körül ülitek és így üdvözöljük: Éhes volt a róka, bement a tyúkólba megadta az árát, eltörték a lábát!

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérlek titeket, mindenkit egyesével, hogy ügyesek voltatok. Kitartottatok a játék végéig. Aki kiesett, az ügyesen leült az asztalhoz, s onnan figyelte a többiek játékát, s biztattátok egymást. A nagyokat, hogy az erőtöket visszafogva vigyáztatok a kisebb gyerekekre. És egymást sem löktétek fel. Nagyon büszke vagyok rátok, hogy mindenki részt vett a játékban.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Amikor a róka körbe jár, akkor a következő mondókát használjuk: Ez az éhes róka-bóka, belopózott a tyúkólba. Mi kell neki csibehús? Fogj meg róka hogyha tudsz! Ekkor a róka belerakja az egyik tyúkocska kezébe a kicsi rókát, így átváltoznak, vagyis aki kapta a kicsi rókát az lesz a róka, aki adta az tyúkká változik. És az új róka kergeti a tyúkot, a tyúk menekül és az előző tyúk helyére próbál leülni, ha előbb sikerül leülnie, akkor ő marad a tyúk, s a róka megy az új körben tovább. Ha nem sikerül neki, vagy elkapja a róka, akkor visszaváltozik rókává. (Ez akkor főleg jobban kihasználható, ha több gyerek játszik, mert akkor kevesebb a várakozási idő, míg mindenki elfogyna. Ekkor, ez nem kiesős, hanem helycserés játék, és ilyenkor egy gyerek többször is sorra kerül a játék során)

A játékvezető speciális feladatai: A szabályokat fokozatosan ismertetem. Először csak egy utasítást próbálok ki, s ha már jól megy, s mindenki megértette, akkor vezetem be a következőt. Ha a játék engedi, akkor kicsit gyorsítok rajta. Végig felügyelem, szükség esetén kellő segítséget nyújtok, hisz eltérő életkorú gyermekekkel játszom. Így vigyázok a fizikai és lelki biztonságukra is.

Egyéb/megjegyzés: A játék közben azt tapasztaltam, hogy a gyerekeknek tetszett és szeretik ezt a játékot. Most kisebb számú játékossal játszottam a karantén helyzet miatt, de a legvégére páran annyira belejöttek, hogy nem akarták abbahagyni, nem unták meg. Sőt! Már azon versenyeztek, hogy kit válasszon a róka.

A játékot lejegyezte: Ferencziné Jenei Tünde