- A játék neve, címe: A négy évszak népe
- A játék pedagógiai célja: Egymás jobb megismerése, az együttműködés kialakulása, fejlesztése, valamint a keretmesével a figyelem felhívása a környezetszennyezés globális problémájára.
- A játék jellege: Ismerkedős
- A baleseti kockázat szintje: Alacsony
- Szükséges biztonsági intézkedések: A játéktér kialakítása (asztalok elhelyezése) oly módon, hogy mindenki számára elérhető legyen a játéktér közepe kényelmesen.
- Résztvevők száma: -8
- Résztvevők életkora: 14+
- Játékidő: 5-10 perc
- Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
- Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
- Kellékigény: 1 csomag Magyar kártya
- Technikai igény: asztalok, székek
- Az előkészítés feladatai: A megfelelő játéktér kialakítása, asztalok összetolása, hogy mindenki körbe tudja ülni, és a játékosok elérjék egymást.
- Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
- A résztvevők bevonásának lehetőségei: Érdeklődés felkeltése a keretmesével. Továbbá átlagosnál nagyobb kártyalapokkal játszottunk, ami szintén felkeltette az érdeklődésüket.
- A játék megnyitása, nyitánya: Keretmese: Évszázadokon keresztül boldogan élt a 4 évszak népe egymás mellett, mígnem az emberek túlzott mértékű környezetszennyezése felborította az egyensúlyt közöttük, és az évszakok népei összekeveredtek. A 4 évszak királya segítséget kért az Élet tündértől, aki a következőket mondta: A rend helyreállítása az emberek kezében van. Akik úgy érzik, igaz rájuk, amit mondok, azok visszaszerezheti az egyensúlyt.
- A játék menete, játékszabályok: Játékszabály: A 4 évszak népét a Magyar kártya 4 színe jelképezi: a Kör a Tavasz, a Tök a Nyár, a Zöld az Ősz és a Makk a Tél. A kártyák színenként sorba vannak téve. az évszakok népeinek összekeveredését a kártyalapok összekeverésével érjük el. minden játékosnak kioszt a játékvezető 4-4 lapot (8 játékos esetén). A játékosok megnézik a lapjaikat, és kiválasztják, melyik színt fogják gyűjteni. Céljuk, hogy 4 egyforma színű lap legyen a kezükben. Ezután a játékvezető (az Élet tündére) állításokat, összehasonlításokat mond. Azok a játékosok, akik úgy érzik, az elhangzott állítás igaz rájuk, 1-1 lapjukat lefele fordítva kicserélhetik egy másik érintett játékos lapjával. Akinek sikerül 4 darab egyforma színű lapot összegyűjtenie, az kiáll a játékból, ő már megtette amit tudott az egyensúly helyreállításáért. A játéknak akkor van vége, ha mindenkinek 4 azonos színű lapja lesz. (8-nál több, vagy kevesebb játékos esetén: talonba is helyezzünk el lefele fordítva ugyanannyi lapot, mint amennyi a játékosok kezében van, és ilyenkor a csere a talonban elhelyezett lapokkal és egymás lapjaival is lehetséges)
- A játék lezárása: A játék végén minden játékos kezében 4 egyforma színű lap van, ez jelképezi a 4 évszak boldog egymás mellett élését, azaz azt, hogy télen tél van, nyáron meg nyár, és e kettő között átmenetet képez a tavasz és az ősz.
- Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Pozitív visszajelzést kaptam a játékról, élvezték a diákok. Akinek sikerült összegyűjteni 4 azonos színű lapot, az segíthetett a játékvezetőnek állításokat mondani. Habár a játék nem a győzelemről szól, fontos volt nekik. Egymás után háromszor is lejátszottuk.
- Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: 8-tól eltérő számú játékosra a már fent említett módon átalakítható. (Magyar kártyával 8-nál többen játszani nem praktikus.) Magyar kártya helyett játszható pl. színes, figurás, stb. lapokkal, amiknek a hátoldala egyforma. A lapok tartalma akár témakör-specifikus is lehet (pl. pl. azonos fogalomhoz tartozó szavak, vagy szinonímák keresése, gyűjtése).
- A játékvezető speciális feladatai: Semmi különös. A játék helyszín megfelelő kialakítása, a kellék biztosítása, a játék levezetése, ötletes, érdekes állítások megfogalmazása.
- Egyéb/megjegyzés: A játék továbbfejlesztett változat. A levelet hozott a postás című játék az ötletindító.
- A foglalkozásról készült fotó/videó:
- A Játékot lejegyezte: Feketéné Salamon Adrienn Éva