JÁTÉKRA FEL!

Fehérné Hága Renáta: Zöldséges kert

A játék neve, címe: Zöldséges kert

A játék pedagógiai célja: közösségi, szociális, érzelmi nevelés, szociális érzékenység kialakítása, másság elfogadása

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A terület szabadon hagyása, akadálymentesítése

Résztvevők száma: 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: 1db kötény

Technikai igény: A társak biztonságos fogása, tartása majd elengedése

Az előkészítés feladatai: A szőnyeg szabadon hagyása, hogy biztonságosan tudjunk játszani, friss levegő biztosítása, eszköz biztosítása

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játékok együttes helyrerakása, asztalok félretolása

A játék megnyitása, nyitánya: Van egy hatalmas konyhakertünk, amiben ti lesztek a zöldségek. A gazda vagy gazdasszony zöldséglevest akar főzni, amihez szép, érett zöldségekre van szüksége. Közületek fog választani, de nem mindegyik zöldséget tudja kihúzni, mert van, amelyik erősen kapaszkodik a földbe. Húzza – húzza, de amelyik nem ereszt, azt ott kell hagynia és másikat kell választania! Amelyik zöldség kijön a földből, az a gazdasszonnyal, gazdával tart, és segíthet neki az új zöldség kiválasztásában és kihúzásában.

A játék menete, játékszabályok: Kiválasztom a gazdasszonyt, gazdát, majd felkötöm a kötényt rá. A zöldségeket a szőnyegre hasaltatom úgy, hogy a fejük a kör közepe fele nézzen. Megkérem őket, hogy jól kapaszkodjanak össze! Úgy szorítsák egymás kezét, karját, hogy ne tudjon kihúzni/lábánál fogva/ a gazdasszony, gazda egy zöldséget se! Amelyik zöldség nem ereszt, azt békén kell hagyni! Amelyik kijön a földből, az feláll és követi a gazdasszonyt, gazdát. Az újabb választás során ez a zöldség segíthet a kiválasztásban, kihúzásban.

A játék lezárása: A játék mindaddig tart, amíg két- három gyerek marad. Ők a nyertesek! Végül a gazdasszony, gazda finom zöldséglevest főzött. Mind megették, úgy jól laktak, mint a duda!

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A nyerteseket megtapsoljuk! Nagyon kitartóan együttműködtetek! Jó volt látni, hogy a nagyobbak mennyire segítették a kicsiket! A gazdasszonyt, gazdát is megdicsérem a figyelmessége és gyengédsége miatt! Köszönöm a fegyelmezett játékot, és jó étvágyat a zöldségleveshez! Egészségetekre!

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: – Minden zöldséget a gyermek nevén vagy zöldségfajta nevén nevezzük: Most kihúzzuk a Gábor nevű répát!/ a nevek gyakorlása/ vagy a brokkolit, karfiolt stb./ szókincsbővítés/. – Két gazda, aki két irányba keresgél/ térirány, illetve figyelemmegosztás fejlesztés/

A játékvezető speciális feladatai: Az előző napokban olyan játékokat játszunk, amivel a gyermekek nevét gyakoroljuk. A játékot megelőzi a zöldségek fogalmának kifejtése, vagyis a zöldségfajták felsorolása, tulajdonságainak megnevezése, képek nézegetése vizuális élményként.

Egyéb/megjegyzés: Az egész hét témája a zöldségek/ mese, ének, vizuális tevékenység és környezet megismerése/.

A játékot lejegyezte: Fehérné Hága Renáta