JÁTÉKRA FEL!

Fábián Éva: Kis batyumnak helyet kérek

  1. A játék neve, címe: Kis batyumnak helyet kérek
  2. A játék pedagógiai célja: Mozgásigény kielégítése, figyelemfejlesztés, gondolkodás fejlesztése, gyors reakció képesség fejlesztése.
  3. A játék jellege: Energetizáló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a játékosok figyelmét, hogy helyváltoztatáskor figyeljenek egymásra!
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: székek, bot, batyu
  12. Technikai igény: Minden játékosnak egy székre van szüksége, kivéve a vándornak, akinél a batyu van.
  13. Az előkészítés feladatai: Székek elhelyezése kör alakban.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Székek előkészítése, elhelyezése a játéktérben kör alakzatban.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Régen a vándorlegények gyalogszerrel, batyuval a vállukon indultak el messzi földre szerencsét próbálni, mesterséget tanulni. Amikor elfáradtak egy-egy fogadóba betértek és megpihentek.Most játsszuk azt mi is, hogy ilyen vándorlegények vagyunk, akik távoli helyekről érkeznek és amikor elfáradnak pihenőhelyet keresnek maguknak.
  17. A játék menete, játékszabályok: Egy kivételével a gyermekek nagy körbe székre ülnek. Aki állva maradt batyuval a kezében ő lesz a vándor. Amíg a körön belül vándorol a többiek éneklik neki a következő dalt: Megy a …. – itt mondjuk a gyerek nevét – vándor útra, egyik helyről a másikra, aki tudja, meg ne mondja, merre visz a vándor útja! Majd úgy tesz a vándor mintha nagyon fáradt volna és messziről érkezne. Belép a körbe, üdvözli a többieket, azok pedig visszaköszönnek neki, majd megkérdezik tőle: Honnan jöttél? A válasz tetszés szerinti lehet: a tanyáról, faluról, Balatonról stb. Mindjárt utána hozzáteszi: Kis batyumnak helyet kérek! Ekkor mindenki feláll a székéről és máshová ül le. A batyus vándor is leül közben egy székre, így akinek nem jut szék, az kapja a batyut, ő vándorol vele tovább és kezdi elölről a játékot. Szabály: ugyanazt a helyet/helységnevet nem lehet mondani, amit már korábban már mondtak, illetve mindenkinek el kell mozdulnia a székéről!
  18. A játék lezárása: Ha kevesebb résztvevővel játszunk, akkor a játék mindaddig tarthat, amíg minden játékosra ráesett egyszer a vándor szerepe. Ha több résztvevővel játszunk, akkor mindaddig játszhatjuk, amíg nem válik unalmassá, élményt jelent a játék.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játékosoknak megköszönöm a játékban való részvételt. Megdicsérem őket, hogy milyen sokféle, változatos helyet tudtak mondani, ahonnan érkeztek. Megkérdezem tőlük, hogy tetszett-e nekik ez a játék és hogyan érezték magukat játék közben.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha a játékban résztvevők nagyobbak, vagy felnőttek, akkor a játékot úgy is játszhatjuk, hogy csak város neveket,vagy csak országot, vagy csak meghatározott kezdőbetűjű helyet lehet mondani.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Figyelni kell arra, hogy mindenki helyet változtasson, aki ezt nem teszi meg azt figyelmeztetni kell erre, illetve, hogy ugyanazt a helyet még egyszer ne mondják.
  22. Egyéb/megjegyzés: Tapasztalatom szerint a résztvevők szeretik ezt a játékot.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó:
  24. A Játékot lejegyezte: Fábián Éva